2010. augusztus. 02. 05:26 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 02. 00:17 Tech

Gyilkos denevér-kór miatt zárnak le amerikai barlangokat

Több ezer barlangot és elhagyatott bányát zárnak le jövőre az Egyesült Államok néhány államában, hogy a kalandvágyó túrázók és felfedezők még véletlenül se terjeszthessék tovább a denevéreket pusztító halálos kórt.

Az amerikai erdészeti szolgálat közlése szerint Coloradóban, Wyomingban, Nebraskában, Kansasban és Dél-Dakotában fogják lezárni a barlangokat, hogy megakadályozzák az úgynevezett "fehérorr-szindróma" terjedését, amely eddig mintegy egymillió denevér pusztulását okozta az Egyesült Államok keleti és déli területein, jelenleg pedig nyugat felé terjed tovább.

Tony Dixon, megbízott körzeti erdész szerint nincs értelme a kivételezésnek, hiszen a fertőzött államokat átszelő Sziklás-hegység területén rengeteg a barlang. Az erdész éppen ezért arra kérte a helyi barlangászokat, hogy segítsenek kideríteni, mely bányákban és barlangokban élnek denevérek. Így ugyanis fennáll a lehetősége, hogy az üres barlangokat újra megnyissák. A Sziklás-hegység azon része, amely kiterjed az öt fertőzött állam területére (mintegy 9 millió hektárnyi erdős és füves terület), több mint 30 ezer elhagyatott bányának és több száz barlangnak ad otthont.

Az Egyesült Államok keleti és déli államaiban már lezárták azokat a denevér lakta barlangokat, amelyek az erdészeti szolgálat felügyelete alatt állnak. Lesznek persze kivételes esetek is a vesztegzár ideje alatt. A tudósok például helyszíni kutatásokat és adatgyűjtést is végezhetnek majd, hogy figyelemmel kísérhessék a fejleményeket. Továbbá forgatócsoportok is bemehetnek majd a barlangokba, miután átestek a szükséges fertőtlenítési eljárásokon.

A fehér-orr szindrómától szenvedő denevérek arcán és szárnyain fehér gombatelep alakul ki. A fertőzés felégeti az állatok zsírtartalékaikat, így a denevérek hamarabb felébrednek hibernált téli álmukból és nem élik túl a felébredés utáni időszakot. A fertőzött példányok szokatlanul viselkednek. Gyakran napközben repülnek és sokan közülük éheznek, vagy megfagynak.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.