Az Intel egy fontos előrelépést jelentett be abban a kutatásban, amely azt célozza, hogy fénysugarakkal lehessen...
Az Intel egy fontos előrelépést jelentett be abban a kutatásban, amely azt célozza, hogy fénysugarakkal lehessen kiváltani az elektronokat a számítógépekben és azok között mozgó adatok szállításában. A vállalat kifejlesztett egy kutatási prototípust, amely a világ első, integrált lézereket használó, teljesen szilícium-alapú optikai adatkapcsolata. A bemutatott chipek közti átviteli sebesség eléri az 50 Gbps sebességet, vagyis több mint 6 gigabájtot mozgat másodpercenként, mindezt egyetlen vékony üvegszálon. Ez jóval gyorsabb, mint a jelenlegi rézalapú technológiák, és azoknál sokkal nagyobb távolságokat is képes áthidalni.
A mai számítógépek egyes alkatrészei rézalapú vezetékeken vagy alaplapi huzalokon kapcsolódnak egymáshoz. Az adat továbbításához használt elektromos jel gyengülésével, amelyet az olyan fémek használata okoz, mint amilyen a réz is, ezeknek a vezetékeknek erősen korlátozott a hosszuk.
Ez meghatározza a számítógépek tervezését is, arra kényszerítve a mérnököket, hogy a processzort, memóriát és más komponenseket minél közelebb, néhány centiméterre helyezzenek el egymástól. A most bejelentett kutatási eredmény egy újabb lépés abban az irányban, hogy ezeket a fémalapú összeköttetéseket rendkívül vékony és könnyű optikai üvegszálakkal váltsák ki, amelyek sokkal nagyobb távolságra képesek hatékonyan elszállítani az adatokat. Ez radikálisan megváltoztatja majd a jövő számítógépeinek tervezését, és az adatközpontok felépítését.
“A világ első 50 Gbps sebességű, integrált hibrid szilícium lézereket használó szilícium optikai kapcsolatának elérése egy jelentős állomást jelöl a hosszú távú elképzeléseinkben, amely az optikai kommunikáció szilíciumra ültetését, valamint a nagy sávszélességű, olcsó optikai kommunikáció biztosítását tűzte ki PC-k, szerverek és szórakoztatóelektronikai eszközök számára egyaránt” – fogalmazott Justin Rattner, az Intel műszaki vezérigazgatója, és az Intel Labs vezetője.
A kísérleti chip 50 milliárd bitet tud másodpercenként mozgatni (50 Gbps). A kutatók most azon dolgoznak, hogy még gyorsabb sebességeket tudjanak elérni -
az erre a technológiára épülő olcsó, nagysebességű optikai kommunikációs megoldások lehetővé teszik a számítógépgyártók számára, hogy teljesen újragondolják a hagyományos rendszerfelépítést, a netbookoktól kezdve a szuperszámítógépekig.