2010. július. 16. 15:00 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 16. 14:38 Tech

Maja királysírt találtak a "Denevérvárosban"

Maja uralkodó végső nyughelyét fedezték fel Guatemalában egy piramis alatt - a sír rengeteg jó állapotban fennmaradt fafaragást, kerámiatárgyat, valamint gyermekcsontokat tartalmaz.

"A leletanyag új megvilágításba helyezi a rég eltűnt civilizáció temetkezési szokásait" - hangsúlyozta az ásatásokat irányító Stephen Houston, az amerikai Brown Egyetem régésze. A Kr.u. 300 és 600 közötti időszakból származó temetkezésre még májusban bukkantak a dzsungel borította Petén régióban, az ősi El Zotz város feltárása közben, a felfedezésről azonban csupán most számoltak be a régészek.

A település, amelynek elnevezése denevért jelent a maják nyelvén, a legnagyobb maja város, Tikal közelében található. Történelme során El Zotz sokszor vált hadszíntérré, amikor Tikal és egy másik jelentős maja város, a Mexikó északi részén lévő Calakmul hadat üzent egymásnak.

Az El Diablo piramis alatt lévő sír hossza eléri a 4 métert, szélessége 1,2 méter, mélysége pedig másfél méter. A majdnem légmentesen lezárt sírkamrában igen jó állapotban maradtak fenn az ókori textíliák, fafaragások, valamint a gazdagon díszített vörös és sárga kerámiatárgyak, amelyeket hal- és állatmotívumokkal, például vadkanokkal dekoráltak.

Houston a sírkamrát az amerikai Fort Knox erődhöz hasonlította, ahol a szövetségi jegybank aranykészletét őrzik. "Javak, textíliák és kereskedelmi cikkek valóságos lerakata, ez teszi olyan izgalmassá a leletet" - hangsúlyozta az amerikai régész. Mint a szakember kifejtette, a most feltárt sír új adalékokkal szolgál a maják temetkezési szokásairól. A maja uralkodók eltemetésekor szokás volt serdülőket feláldozni, ám a most feltárt sírban egy év körüli kisgyermekek csontjait fedezték fel.

Az uralkodót a maja táncosok hagyományos viseletében helyezték végső nyugalomra, a ruhát kagylókkal és jáde darabkákkal ékesítették.

Hirdetés