Tech techline.hu 2010. július. 08. 05:10

Twitter: hamis népszerűség?

Bármi is legyen a valódi ok, a tényen nem változtat: a Twitter a Facebook mellett napjaink legnépszerűbb közösségi...

 Bármi is legyen a valódi ok, a tényen nem változtat: a Twitter a Facebook mellett napjaink legnépszerűbb közösségi szolgáltatása, sokan már a napi „híreket” is innen szerzik be, de arra is sok példa volt már, hogy egy-egy jól sikerült csiripelést felkapott a nemzetközi nyomtatott és elektronikus média is.

A modern szociológusok egyik kedvenc elmélete a „hat lépés”. E szerint a világon mindenki elérhet mindenkit, ehhez csupán hat ismerősre (és persze azok ismerőseire) van szükség. Hogy mennyire igaz az elmélet, azon lehet vitatkozni, kétlem, hogy egy magyar zsákfaluban élő fiatal hat ismerősön keresztül el tudna jutni Obama elnökhöz vagy Denzel Washingtonhoz; ettől persze még lehet, hogy az elmélet igaz.

 

A Sysomos legújabb kutatása is a „hat lépés” elméleten alapult, azonban mire végeztek a vizsgálódással, érdekes és megdöbbentő eredményre jutottak. A Sysomos szerint a Twitteren minden felhasználó csupán három (egészen pontosan 3,32) embernyi távolságra van a saját követőitől. Ez annyit jelent, hogy bár a Twitteren rengeteg felhasználó van, és ránézésre egy nyitott, zsibongó online közösség, valójában nagyon is zárt körökben cirkulálnak a felhasználók. Elég három barátot (majd azok barátait) megnézni, és máris eljutottunk valakihez, aki „követ minket” Twitteren. 

A Sysomos szerint tehát, bár a Twitter a felhasználók képzeletében egy nyitott felület, ahol bárki hatalmas népszerűségre tehet szert, rengeteg „követővel”, a valóság inkább az, hogy szűk baráti körök követik egymást és a „barátok barátait” – ilyen szegmensekből áll össze a sokmilliós felhasználótábor. 

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.