Higgyünk MI-Sachának? Nem tesz jót a Netflix kreatív filmjének a mesterséges intelligencia

5 perc

2025.01.02. 18:30

2025.01.02. 19:09

A fejlett világban az emberek a szükségleteiknél többet vásárolnak. Miért viselkednek így, és milyen következményei vannak a túlfogyasztásnak? – erről szól a Netflix dokumentumfilmje, amelyben jelentős szerepet kap a mesterséges intelligencia.

A nagy karácsonyi költekezés, majd az azt követő lelkiismeret-furdalás heteire időzítette a Netflix Vedd meg most: A shopping-összeesküvés című dokumentumfilmjét. Nem titkoltan azzal a szándékkal, hogy ha valakinek az ilyenkor szokásos túlköltekezés után mégsem lenne rossz érzése, abban is feltámadjon. Nic Stacey rendező (Jeff Goldblum világa) arra a közismert, de szívesen elfelejtett tényre akarta felhívni a figyelmet, hogy a fejlett világban szinte mindenki többet vásárol, mint amennyire valójában szüksége lenne. Ahhoz pedig, hogy a rengeteg új holminak helyet csináljanak, túladnak olyan tárgyakon, amelyek még bőven használhatók lennének.

Tom Szaky: Ha én lennék egy hatalmas csokigyár vezérigazgatója, úgy rúgnának ki, hogy a lábam sem éri a földet

Vegyük komolyabban azt a döntést, amit a vásárlásaink során hozunk, mert túlfogyasztásunkkal is befolyásoljuk, hogy fenntarthatóbb lesz-e a világ – mondja Tom Szaky. A magyar származású üzletember célja, hogy mindent újrahasznosíthatóvá tegyen.

A szeméthegyek egyre nőnek, de a folyamatos vásárlással az emberek jelentős része képtelen felhagyni. Aki mégis elszánná magát arra, hogy addig használjon egy tárgyat, amíg el nem romlik, az sok esetben a tervezett elavulás problémájával szembesül, vagyis azzal, hogy a cégek szándékosan hamar tönkremenő, javíthatatlan műszaki cikkeket és ruházati termékeket terveznek, csak hogy minél előbb újat kelljen venni.

Ez az, amit eddig is tudott nagyjából mindenki. Amiben a dokumentumfilm újat hoz, az két férfi és egy nő bemutatása, akiknek hosszú éveken keresztül az volt a munkájuk, hogy kialakítsák a gyanútlan fogyasztókban az ismétlődő vágyat a vásárlásra. Mindhárman óriáscégek vezető beosztású munkatársai voltak, majd egy ponton feltámadt bennük a lelkiismeret, és konfliktusba kerültek a munkáltatóikkal.

Maren Costa

Egyikük Maren Costa, az Amazon korábbi felhasználóiélmény-tervezője, olyan nagy utat járt be, hogy a története önmagában is megérne egy dokumentumfilmet. 2002-től volt az internetes kereskedelemmel foglalkozó gigacég alkalmazottja, egy időben a tulajdonos-alapító, Jeff Bezos egyik közvetlen munkatársa. A legfőbb feladata az volt, hogy minél több és gyorsabb vásárlásra ösztönözze az embereket, elérje, hogy keveset gondolkozzanak egy-egy fogyasztói döntésük előtt. Kitalálta az egykattintásos vásárlást, amikor egy klikkelés kell ahhoz, hogy valamit megvegyen a felhasználó.

Costa elmondta, hogyan kezdte nyomasztani a rengeteg felesleges vásárlás nyomán felhalmozódott szemét problémája, és miért lett társalapítója az Amazon Employees For Climate Justice nevű kezdeményezésnek. Mivel emellett még az alkalmazottak jólétéért is felemelte a szavát, az Amazon néhány figyelmeztetés után elbocsátotta. Jelenleg a Microsoftnál dolgozik, és környezetvédelmi aktivistaként is tevékenykedik, kilenc szabadalmi kérelmének elbírárálása van folyamatban.

Eric Liedtke