Tech techline.hu 2010. március. 26. 05:44

Lehet, hogy a Facebookos barátod valójában FBI ügynök?

Egészen mostanáig (legalábbis az USA-ban) a nyomozó hatóságok nem ismerték el hivatalosan, igaz nem is cáfolták, hogy...

Egészen mostanáig (legalábbis az USA-ban) a nyomozó hatóságok nem ismerték el hivatalosan, igaz nem is cáfolták, hogy nyomozásaik során előszeretettel használják a közösségi oldalakat. Alig egy hete azonban az EFF (Electronic Frontier Foundation) az amerikai Freedom of Information Act nevű törvényre hivatkozva hivatalos állásfoglalást kért az FBI-tól, amire a hatóság a törvény értelmében köteles válaszolni.

Ezt meg is tették: az igazságügyi minisztériumból egy alapos, 33 oldalas válasz-dokumentumot küldtek, amelyben módszereik érintőleges ismertetése mellett gyakorlatilag elismerik, hogy a beépített ügynökök, nyomozásaik során álneveken használják a Facebookot, a Twittert és egyéb közösségi oldalakat.

Ezek a módszerek az EFF kapcsolódó cikkei alapján a következőek lehetnek: gyanúsítottak, illetve barátaik/családtagjaik közé való „beépülés” (magyarul összebarátkoznak velük, álnéven), annak érdekében, hogy további információkat kapjanak a nyomozás érdekében.  Erőszaktevők és pedofilok „beetetése” (a nyomozók álnéven kiskorúnak adják ki magukat), terroristagyanús felhasználók megfigyelése és kapcsolati körének feltérképezése stb.

A leggyakrabban használt szociális szolgáltatások: Facebook, Twitter, MySpace, valamint az MSN és az AOL csevegői.

Az EEF szerint ez komoly aggályokat vet fel, így további kérésekkel bombázza a minisztériumot, akik egyelőre csak annyit reagáltak, hogy aggodalomra nincs ok, mivel adatokat senkiről nem tárolhatnak annak beleegyezése nélkül. A Twitter egyelőre nem reagált, a Facebook szóvivője annyit nyilatkozott, hogy ők technikailag képtelenek megakadályozni a dolgot. Ha valaki másnak adja ki magát, vagy „beépül” egy közösségbe a szolgáltatáson keresztül, arról ők nem tehetnek. [Forrás: EFF]

Hirdetés