Összeesküvés-elméletet gyártani elég egyszerű.
Összeesküvés-elméletet gyártani elég egyszerű. A recept a következő: végy egy eseményt/jelenséget amely sokakat érdekel. Keress benne anomáliákat (ha nincs, akkor erőltesd rá valamelyik tényre), végül találj ki egy csoportot/céget/személyt, akinek az érdekében állhat, hogy a szóban forgó esemény vagy jelenség bekövetkezzen (vagy ne történjen meg).
A világ leghíresebb összeesküvés-elméletei mindenki által ismertek: a 9/11-es elmélet, vagy éppen a holdra szállás „fake”, de említhetjük a JFK-gyilkosságot és Diana halálát is. Vannak azonban számítástechnikai jellegű összeesküvés-elméletek is; ezekből vizsgáltuk a leghíresebbeket.
Nyomtató időzített bomba
Persze nem arról van szó, hogy a nyomtatók robbannának – az időzített bomba jelen esetben egy kis visszaszámláló, mely arra hivatott, hogy a felhasználók minél gyakrabban cseréljenek tintapatront. Ennek oka, hogy a cégek nem a nyomtatók eladásából hanem a patronok forgalmazásából/újrahasznosításából, esetleg töltéséből szerzik a bevételt (ezért van az, hogy a tintapatron ugyanannyiba kerül, mint maga a nyomtató). A legjobban dokumentált „bizonyíték”: 2003-ban, a Consumentenbond fogyasztóvédelmi szervezet felszólította az egyik legnagyobb nyomtatógyártó céget, hogy adjanak magyarázatot arra a látszólag funkció nélküli chipre, amit a Consumentenbond szakemberei az egyik nyomtatóban találtak.
A chip figyelte, hogy mennyi festék van még a kazettában, és amikor a tartály harminc százalékra ürült (tehát volt még benne bőven), akkor rábírta az elektronikát, hogy egy „festékkazetta kiürült” üzenettel tegye boldoggá a felhasználót. Ebből később világraszóló botrány lett, a felszólítást a fogyasztóvédők később visszavonták, mivel a gyártócéggel egyeztetve kiderült, hogy a kazettában maradó festék igenis szükséges, mivel ez védi a nyomtatófejet. Állítólag.
Szerintünk: A 2003-as eset óta elég sokan találtak „visszaszámláló” chipeket a nyomtatókban, mi mégis úgy gondoljuk, hogy a cégeknek elég bevételük van akkor is, ha egyszerűen jó termékeket gyártanak, így nem valószínű, hogy ilyen trükkökre kényszerülnének.
További időzített bombák
Tengerentúli sufni-tuning őrültek állítólag találtak egy megmagyarázhatatlan áramkört az egyik cég monitoraiban. A chip nem csinált semmit (nem működött) egészen addig, amíg a monitor „el nem romlott”. Ekkor csak a chip működött, a monitor már nem. Ez a történet később elterjedt a neten, és szinte divat lett mindenféle „gyanús” chipeket keresni a számítógépes perifériákban. Mielőtt mosolyogva legyintenénk, jó, ha tudjuk, hogy a legnagyobb hazai hírportál fórumozói is találtak ilyen chipet, miután az amerikai chip-hisztériára válaszul szétszedtek egy notebookot. Az általuk talál alkatrész semmi mást nem csinált, csak számolta, hogy hányszor töltöttük fel, illetve mennyi ideje használjuk már az akkumulátort. Egy paranoiás felhasználó számára ez rögtön bizonyíték: ha az számláló elér egy bizonyos értéket, akkor a gép felszólít az akkumulátor cseréjére (még akkor is, ha az akku amúgy jó állapotban van). A gyártó cég a fórumozók számlálóval kapcsolatos kérdéseire válaszolva azt nyilatkozta: a chip célja, hogy a szervizesek ki tudják olvasni belőle azt az információt, ami segíti őket a javításban/cserében.
Szerintünk: Nagyon úgy tűnik, hogy az elmélet csak egy koholmány – a szervizben ugyanis valóban tudnia kell a szakembereknek a pontos töltési ciklusokat, az akku élettartamát stb. Ehhez pedig a legegyszerűbb módszer egy számláló használata.
A kormányzat eltitkolja a Wi-Fi ártalmas hatásait
Napjaink egyik legdivatosabb összeesküvés-elmélete: a Wi-Fi pontok közelében veszélyben az egészségünk, főleg a gyerekeké. A vélemények erősen megoszlanak: a legtöbb tudós és szakértő egyetért abban, hogy az alacsony szintű vagy messziről fogott Wi-Fi jel nem ártalmas az egészségre, a hotspotok vagy nagyteljesítményű adók közelében azonban már más lehet a helyzet.
Az elmélet szerint a káros hatásról a kormányzatok csak a hálózatok kiépítése után értesültek, és jól megfontolt üzleti érdekből, a kommunikációs infrastruktúra védelmében, illetve a pánikkeltés elkerülése végett titkolják az eredményeket.
Szerintünk: az elmélet érdekes, de lehetetlen bizonyítani, szintúgy lehetetlen teljesen megcáfolni. Ez a vita valószínűleg örökké folytatódni fog. Akár igaz, akár nem, érdekes lehet, hogy vannak országok, ahol nem lehet óvodák/iskolák vagy kórházak közelébe nagyteljesítményű Wi-Fi hotspotot telepíteni – ennek persze más oka is lehet.
A Google Earth nem mutatja, illetve cenzúrázza a titkos helyeket
Nem is annyira összeesküvés-elmélet, hiszen az utóbbi pár évben már kiderült: a legtöbb kormányzat nem engedi, hogy a Google műholdjain keresztül bárki kukkolhasson fontos katonai/stratégiai létesítmények felett.
Arra persze nem is gondolnak, hogy ezzel pontosan megadják, hol vannak a fontos helyek: hiszen ahol nem látunk semmit, csak „kockákat”, ott van a katonai bázis. (vagy ahogyan azt Hofi mester megfogalmazta: „a fényképezni tilos táblát a kém szereti, hisz munkáját ez könnyíti”.)
Szerintünk: Pár éve divatos elmélet volt, azóta bebizonyosodott, a Google valóban nem engedi, hogy megnézzünk bizonyos helyeket. Így sajnos megint nem tudtuk meg, mi van az 51-es körzetben.
A SETI program csak egy álca
A SETI program eredeti célja, hogy hatalmas kommunikációs kapacitást és szuperszámítógépek garmadáját bevetve, földön kívüli élet jeleit keresse. A SETI-conspiracy hívei szerint azonban ezzel kapcsolatban több bökkenő is van. Ez egyik az lenne, hogy bár a SETI hatalmas eszközökkel, távcsövekkel, műholdakkal, tudós csoportokkal és minden egyébbel rendelkezik, a világegyetem méretéhez képest ez annyira elenyésző, hogy egyetlen komoly tudós sem gondolhatja, hogy így fogunk értelmes életre bukkanni az univerzumban.
Olyan ez, mintha tűt keresnénk, csak a szabad szemünket használva – nem egy egyszerű szénakazalban, hanem egy naprendszer nagyságú szénakazalban. A SETI rádióhullámokkal kommunikáló értelmes lényeket figyel, a Drake-elmélet szerint azonban az egész univerzumban maximum három másik civilizáció létezhet, aki rádióhullámokkal kommunikál. Miért költ tehát a kormányzat dollármilliárdokat egy rendszerre, amikor az esély, hogy bármit találjanak a nullával egyenlő? Az elmélet hívei szerint a SETI az univerzum megfigyelésére nem igazán alkalmas, ellenben tökéletesen alkalmas arra, hogy figyelje a földbolygót és a rajta élőket.
Szerintünk: nem lepődnénk meg, ha kiderülne, hogy a SETI nem „kifelé”, hanem inkább „lefelé” figyel és kutakodik – ez olyan emberi, hogy már-már törvényszerű.
Project Echelon
Az Echelon Project létezése nem titok, mégis elég keveset tudni róla. A lényeg röviden: Anglia, Amerika, Kanada, és Új-Zéland közösen működteti ezt az ún. signals intelligence (SIGINT) rendszert, amely képes telefonhívásokat, rádiójeleket, e-maileket, SMS-eket és bármilyen más kommunikációt (akár bankkártya adatokat is) a levegőben „elcsípni”. Az adatokat eltárolják és elemzik, majd terrorizmusra/kémkedésre/stb. utaló patterneket és nemzetbiztonsági érdekeket veszélyeztető fregmenseket keresnek bennük. Ebben az összeesküvés-elméletben az az érdekes, hogy a szóban forgó kormányzatok is elismerik, hogy az Echelon létezik, de ennél többet nem igazán nyilatkoznak róla (valójában a project céljáról sem igazán mondanak konkrétumokat).
Az Echelon szíve állítólag a Pine Gap-ban található óriási szatelit-hálózat, száz méter átmérőjű tányérokkal, és az alatta levő szuperszámítógép – hogy valóban ott van-e azt nem tudhatjuk, mivel maximum a képen látható tábláig juthatunk. Pine Gap itt látható a Google Earthben, ránézésre egy darab szatelit sincsen, igaz, „Military Base” besorolás alatt van a terület.
Szerintünk: Mivel a szóban forgó országok is elismerték, hogy az Echelon létezik, a kérdés már csak az: valójában mit is figyelnek?
[források: techradar, wired, cabaltimes, infowars]