Tech techline.hu 2010. június. 17. 06:01

Itt a Flock, a különleges közösségi böngésző

A böngésző piacon újat mutatni nagyon nehéz, a Firefox/Chrome/Opera/Safari és persze az IE teljesen „ellátja” a...

 A böngésző piacon újat mutatni nagyon nehéz, a Firefox/Chrome/Opera/Safari és persze az IE teljesen „ellátja” a felhasználókat. Van miből válogatni, mindenki megtalálja a neki leginkább megfelelő böngészőt. A Flock éppen ezért nem is óhajt versenyezni sebességben/biztonságban a nagyokkal – ellenben egy új területen puhatolózik: önmagát a hangzatos „social browser”, azaz a közösségi böngésző névvel illeti.

A Flock olyasmi funkciókat kínál, mint az általunk is kipróbált Yoono - csak éppen böngészővel és jó pár hasznos, egyéb szolgáltatással együtt.

Természetesen, aki nem használ Twittert, Gmail-t és egyéb online közösségi szolgáltatásokat, annak a Flock teljesen felesleges. Ha azonban van Facebook-azonosítónk, Yahoo levelesládánk, és még ezer apró közösségi oldalon vagyunk jelen, akkor a Flock tényleg a legjobb megoldás.

 Bár a Flock Mozilla-alapokra épül, azért nem csak egy sima „átbőrözésről” van szó, hanem külön alkalmazásról. Telepítés után könnyen importálhatjuk meglévő könyvjelzőinket/beállításainkat, majd a Flock első indításakor máris egyértelművé válik, hogy itt tényleg egy közösségi böngészőről van szó. Az első képen ugyanis jó pár gomb fogad, amelyekkel egy kattintásra elérhetjük/integrálhatjuk online közösségi életünk minden elemét, a MySpace-től a FlickR galériákon keresztül egészen saját Youtube csatornánkig.

 A böngésző kezelését kicsit szokni kell, mivel napjainkban annyi közösségi szolgáltatás van már, mint égen a csillag, így a Flock készítői sem úszták meg, hogy kismillió ikonra és kategóriára bontva tegyék ezeket elérhetővé. Szerencsére elég átláthatóan oldották meg a feladatot: a hagyományos böngésző vezérlők (home, back, stb.) alá bekerült egy kisebb toolbar: ezen kaptak helyet a speciális, csak a Flockban megtalálható funkciók.

Az „ismerd meg legújabb kedvenc böngésződet” szöveg nem volt túlzó: ahogy megláttam például a „web clipboard” elnevezésű kis funkciót, rögtön beleszerettem a Flockba. Tegyük fel, éppen szerkesztjük a blogunkat, és feltennénk egy képet, vagy Facebook üzenő falunkra akarunk tenni egy mókás fotót, amit most találtunk a weben. Alapesetben ezt először lementjük a gépünkre, majd „beteallózzuk”, és feltöltjük. A web clipboardot használva annyi a teendő, hogy megfogjuk a képet, legyen akár valaki más weboldalán vagy akár a saját gépünkön, és behúzzuk ebbe a kis tárolóban található gyűjteménybe. Innen azután egy mozdulattal pakolhatjuk fel a blogunkra, vagy bárhová. 

 Ha tovább barátkozunk a Flockkal, akkor kiderül, hogy rengeteg ilyen apró „segítséget” rejtettek el a felületben: ilyen például az URL mező végén található kis boríték: erre klikkelve rögtön elküldhetjük e-mailben az adott linket. Szintén hasznos a médiaböngésző: ha be vagyunk jelentkezve Youtube- vagy FlickR- (vagy bármilyen) fiókunkba, akkor böngészés közben láthatjuk videóinkat, képeinket, sőt a Flock vágólapról akár egy mozdulattal pakolhatunk újabb megosztani kívánt médiákat közösségi oldalainkra.

 A legegyszerűbb, ha a Flock első indításakor bejelentkezünk az összes közösségi/megosztó oldalra, ahol csak regisztrálva vagyunk, így valóban mindig egy kattintással tudunk blogolni, twitterezni, e-mailt nézni (több, különböző postafiókban is!), és persze RSS híreket olvasni, barátokat jelölgetni – anélkül, hogy akár egyetlen bejelentkező oldalt látnánk vagy URL-t kellene beírnunk.

A pluszfunkciókat és a kinézetét leszámítva, a Flock teljesen olyan, mint a Firefox: a Beállítások menütől kezdve a privát információk törlésén keresztül minden ugyanúgy és ugyanott történik; így aki eddig Firefoxot használt, nagyon könnyen át tud állni a közösségi böngészőre. A Flock ingyenesen letölthető innen.

Hirdetés