2010. május. 19. 15:10 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 19. 14:45 Tech

Nem bírják a biokosztot a madarak

A kis énekesmadarak, mint például a cinegék vagy rigók különös módon nem kedvelik az ökológiai gazdálkodásból származó bioeleséget. Ha tehetik, inkább hagyományos módszerekkel termesztett magvakból csipegetnek - számoltak be brit kutatók.

A jelenség okát keresendő a Newcastle-i Egyetem kutatói megállapították, hogy a nem biomagvak mintegy tíz százalékkal több fehérjét tartalmaztak. Ez pedig télen jelentősen megnöveli a madarak túlélési esélyeit - írja a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása. A kutatás vezetője, Ailsa McKenzie hangsúlyozta, hogy a tanulmány csak egyetlen összetevőt, a fehérjetartalmat veszi figyelembe. Sajnos azonban nem elhanyagolható az ételben kimutatható rovarirtószerek és egyéb vegyi anyagok hosszútávú hatása. A kutatók Észak-Anglia harminc kertjében állítottak fel madáretetőket, egyet a hagyományos, egyet pedig a biomagvak számára. A télen több héten át tanulmányozták a madarak táplálkozási szokásait. A biztosabb eredmények érdekében a megfigyelés félidejében kicserélték a két etető helyét. A "versenyt" a nem biogazdálkodásból származó magvak nyerték. A szakemberek eredményeiket a Journal of the Science of Food and Agriculture című szaklapban publikálták.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.