2009. szeptember. 09. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 08. 23:21 Tech

Kíváncsi rá, hogyan nézett ki az első pornóoldal és az első banner?

Az internet idén ünnepli negyvenedik születésnapját. Ennek alkalmából érdemes körülnézni, miként fejlődött a web, s mikor jelentek meg bizonyos, mérföldkőnek számító jelenségek a világhálón.

Az első e-mail

A mostanra hétköznapi munkaeszközzé vált kommunikációs formát Ray Tomlinson programozó fejlesztette ki 1971-ben. Korábban már lehetett üzeneteket küldeni, de csak azok voltak erre képesek, akik ugyanazt a számítógépet használták. Tomlinson találta ki az e-mailcímek mai napig alkalmazott struktúráját (név@domainnév.felső-szintű-domain-végződés vagyis név@domain.hu, vagy név@domain.com). A @-karakter bevezetésével lehetővé vált, hogy az e-mailfiók felhasználóját különválassza a konkrét számítógéptől, s így már bármelyik gépre lehessen üzenetet küldeni.

Az első üzenet tartalma meglehetősen prózai módon csupán egy karaktersor volt, ezzel tesztelte Tomlinson a rendszert. Az első igazi üzenetet kollégáinak küldte, amelyben kifejtette a rendszerben rejlő lehetőségeket és elmagyarázta a működését.

Az első kép

A hölgyek talán nem is tudják, hogy
ők voltak az első online fotón
© CERN
Bár a technológia már negyven éves lesz, amit ma világhálóként (world wide web) ismerünk, 1992-ben indult, a svájci CERN kutatóintézetben. A World Wide Web szülőatyjaként elhíresült kutató, Tim Berners Lee itt helyezte üzembe az első weboldalt, amelyre az egyik programozó, név szerint Silvano de Gennaro segítségével fel is töltötték az első fotót, amelyen négy, a CERN-ben dolgozó hölgy látható egy irodai parti alkalmából. Azóta már képek milliárdjai keringenek a világhálón, ám ez volt és marad is az első, amelyet böngészőben valaha megjelenítettek.

 

Az első spam

Mindössze hét évet kellett várni, hogy egy Gary Thuerk nevű éles szemű marketinges felfigyeljen az elektronikus levelezésben rejlő lehetőségre. 1978-ban küldte az első kéretlen reklámlevelet, amelyben a Digital Equipment Corporation (DEC) legújabb fejlesztését, a DecSystem-2020-at reklámozta. Az üzenetet minden olyan címre elküldte, amelyet meg bírt szerezni – ma bizonyára nehezebb dolga lenne. A DEC egyébként 1998-ban csődbe ment.

Ami az első kéretlen reklámlevelet illeti, nem talált jó visszhangra. A modemes letöltési sebesség miatt még egy ilyen üzenet továbbítása is komoly erőforrásokat igényelt, s a sok címzett miatt több számítógép is megfagyott a letöltés közben. Az első spam még a University of Utah számítógépes hálózatát is megbénította, s erős kritikát kapott a Védelmi Kommunikációs Ügynökségtől.

Az első banner hirdetés

A manapság mindenhol látható, villódzó, figyelemfelkeltő reklámcsíkok, az úgynevezett banner hirdetések őse az amerikai AT&T telefontársasághoz köthető. A Wired magazin szerkesztősége 1994-ben indította Hotwired nevű online újságját, s ennek a hirdetési felületeit kezdték árusítani. Az AT&T ráharapott, s ezzel beírta a nevét az internet történelmébe.

Sokat változott azóta az online hirdetési piac
Az első kereső

Az Archie nevű keresőmotort 1990-ben helyezte üzembe Alan Emtage, a montréali McGill University hallgatója. A rendszer még ma is működik, igaz, csupán egy eldugott weboldalon lehet megtalálni, s mára csupán lengyel weboldalakat és névtelen FTP-szervereket lehet vele keresni. 

Az első domainnév

Az első webcímet a Symbolics nevű számítógépgyártó jegyeztette be 1985. március 15-én. Bár a Symbolics.com még ma is létezik, a cég már beszüntette működését. Napjainkban egy XF.com nevű befektetési vállalat tulajdonában van, ahol valószínűleg csupán muzeális értéknek tekintik.

Az első YouTube-videó

Az első videót egy Jawed Karim nevű fiatalember töltötte fel a videomegosztó oldalra 2005. április 23-án. A mindössze 19 másodperces felvételen az elefántok ormányáról értekezik. A nem különösebben izgalmas felvételt alább tekinthetik meg, de talán nem véletlen, hogy az elmúlt négy év során nem nézték meg még egymillióan sem. Összehasonlításként: a YouTube egyik legnépszerűbb klipjét, az Evolution of Dance-t három év alatt több mint 125 millió néző látta, nem beszélve a másolatokról.

Az első Twitter-üzenet

A mikroblog-szolgáltatáson megjelenő első üzenet az egyik alapító, Biz Stone nevéhez fűződik, aki 2006. március 21-én 12.51-kor írta az első „tweetet”. Ezzel 11 perccel előzte meg a másik alapítót, Evan Williamst. Stone első üzenete mindössze ennyi volt: „just setting up my twttr”, vagyis éppen most állítom be a twitteremet.

Az első pornóoldal

Az internet kimeríthetetlen tárháza az erotikus és pornográf weboldalaknak, s bár perdöntő bizonyíték nincs rá, több mint valószínű, hogy az első szexuális tartalmú honlap az 1994-ben bejegyzett sex.com volt. A regisztráció Gary Kremen nevéhez fűződik, aki először fel sem ismerte a webcímben rejlő üzleti lehetőséget. Később Stephen M. Cohen megpróbálta „ellopni” az oldal tulajdonjogát Krementől, s rövid idő alatt valódi pornóoldalt faragott belőle. Kremen 65 millió dolláros pert akasztott Cohen nyakába, aki a bíróság elől Mexikóba menekült. Az amerikai hatóságok 2005-ben kapták el, Kremen pedig végül 12 millió dollárért adta el a sex.comot.

A sex.com egykori belépőoldala, ma már csak az internetes időgépeken lelhető fel
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.