2009. szeptember. 08. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 07. 22:46 Tech

Mi történt valójában a World Trade Center tornyaiban? – videó

A 2001. szeptember 11-én történt terrortámadásról számtalan összeesküvés-elmélet kelt szárnyra. A University of Purdue kutatói időt és energiát nem kímélve számítógépek segítségével modellezték, milyen hatása volt az irodaépületekbe csapódó utasszállító repülőgépeknek.

A National Geographic dokumentumfilmjében látható videót a kutatók az eredeti tervrajzok felhasználásával készítették. A több ezer munkaóra és 21 napon át tartó számítógépes kalkuláció eredményeként összeálló animáción látható modell minden gerendája és oszlopa pontosan modellezi a WTC északi tornyát. A kutatók egy 141 tonnás 767-es Boeing modelljét is létrehozták, s külön modellezték a gép üzemanyagtartályában található, több mint 37 köbméter kerozin viselkedését az ütközést követően. A két évig tartó program megközelítőleg egyetlen másodperc eseményeit igyekezett a lehető legpontosabban modellezni.

Az üzemanyag viselkedésének vizsgálatához a kutatók folyadékkal töltött alumíniumdobozokat lőttek át egy falon, s egy hőkamera segítségével rögzítették a történéseket. Ezeket az adatokat aztán hozzáadták a modellhez.


„Nem találgattunk, komoly mérnöki munka eredménye a végső modell” – magyarázta Mete Sozen, a Purdue építőmérnöki szakának professzora. „Meglehetősen pontos lett, a szimuláció során az ütközéstől torzuló gerendák és oszlopok hasonló alakot vettek fel, mint a valóságban. A kerozin viselkedése is választ adott a kérdésekre: a mintegy 650 Celsius fokon égő üzemanyag szétterjedt csaknem a teljes alapterületen és közvetlenül érte a gerendákat és oszlopokat, amelyeken eddigre már nem volt szigetelés. Igaz, hogy ez a hőmérséklet nem elég ahhoz, hogy megolvadjanak az építőelemek, de meggyengültek, s így már nem bírták el a terhelést.”

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.