Ötször klónozták a World Trade Center hősének kikiáltott kutyát - fotó
Egy Trakr nevű németjuhász lett a nyertese egy pályázatnak, amelyben a klónozásra leginkább alkalmas állatot keresték. A 16 éves kutya 2001-ben felbecsülhetetlen segítséget nyújtott a World Trade Center romjainak átkutatása során.
A Daily Mail értesülései szerint Trakr (tracker – kereső) gazdája, James Symington az idén áprilisban jobblétre szenderült kutya halála előtt nevezett be a BioArts International nevű cég pályázatára, amely felajánlotta, hogy klónozzák azt az állatot, amely a leginkább érdemesnek bizonyul rá, hogy génjei tovább élhessenek. Jelenleg egyébként mintegy 75 000 dollárba (több mint 15 millió forintba) kerül, hogy a gazdik klónoztassák kedvencüket.
Trakr azzal szerzett magának hírnevet, hogy a World Trade Center elleni támadás utolsó túlélőjét találta meg a romok alatt. Ő lett az első németjuhász, akit klónoztak, a vele genetikailag egyező öt kölyök - Trust (bizalom), Valor (hősiesség), Prodigy (tehetség), Solace (megnyugvás) és Déja Vu - pedig jelenleg 2-6 hónapos korban van.
James Symington Trakr öt klónjával © AP |
A BioArts International versenyén a zsűri Trakr történetét találta a legmegkapóbbnak.
„Egy élet során egyszer, ha találkozunk olyan kutyával, amely nem csak a szívünkben foglal el központi helyet, de a történelem krónikájában is otthagyja a nyomát” - írta James Symington a pályázati anyagban.
„Trakr történetétől tátva maradt a szánk” - nyilatkozta Lou Hawthorne, a BioArts vezérigazgatója. „Képességeit nemzetünk legsötétebb órájában igazolta.”
A cég a sokat bírált, sőt, csalási ügybe is keveredett Hwang Woo-Suk nevű dél-koreai klónozási szakértővel együttműködve "gyártotta le" a klónokat. A Trakrtól származó géneket különböző kutyákból kinyert petesejtekbe ültették be, majd megtermékenyítették őket, végül németjuhász szukákra bízták a kicsik kihordását.
A pályázat nem mindenkinek nyerte el a tetszését, az ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) állatvédő szervezet például aggályait fejezte ki a klónozott kiskutyák egészségét illetően.
„Jelenlegi információink szerint fontos egészségügyi kockázatok rejlenek az állatok klónozásában” - áll az ASPCA közleményében. „A klónozott állatok egészségi állapotáról szóló beszámolók ugyanis sokféle anatómiai és fiziológiai problémáról számoltak be az elmúlt években.”