Trump felhúzta magát az EU whiskyvámján, 200 százalékos borvámmal fenyeget. Az amerikai elnök szerint az EU „kizárólag azért jött létre, hogy kihasználja az USA-t”. Az uniós vámok valójában ellenlépések a Trump által korábban bejelentett acél- és alumíniumvámra.
„Ha ezt a vámot nem vonják vissza azonnal, az Egyesült Államok hamarosan 200%-os vámot vezet be minden Franciaországból és más EU-s országokból származó borra, pezsgőre és egyéb alkoholos termékekre. Ez nagyszerű hír lesz az amerikai bor- és pezsgőipar számára” – jelentette be Donald Trump amerikai elnök a saját Truth Social közösségi oldalán.
Trump szerint „az Európai Unió, amely a világ egyik legellenségesebb és legvisszaélésszerűbb adóztatási és vámrendszerével rendelkezik, és amely kizárólag azért jött létre, hogy kihasználja az Egyesült Államokat, most egy durva, 50%-os vámot vetett ki a whiskyre”.
Az EU valójában arra válaszul vezet be vámokat amerikai termékekre, hogy a Trump-adminisztráció 25 százalékos vámot vetett ki az acél- és alumíniumtermékekre. Tulajdonképpen nem új vámokról van szó, korábbi vámok élesednének újra.
Első lépésben április 1-jével vezetnek be újra vámokat olyan ikonikus amerikai termékekre, mint például a Harley-Davidson, a bourbon és az amerikai farmerek. Ezeknél – bár a politikusok nem mondják ki – amellett, hogy szimbólumként fontosak, az is szempont, hogy nagyrészt olyan helyeken készültek, amelyeknek a lakói Trumpot támogatják.
Ezekre a termékekre már 2018-ban, Trump első vámháborús fenyegetései idején vámot vetett ki az EU, de amikor a Biden-kormányzat idején sikerült normalizálni a viszonyt, felfüggesztették, méghozzá 2025. március 31-éig.
A mostani döntés szerint amikor lejár a határidő, akkor nem hosszabbítanak rajta, hanem újra jönnek a vámok. Az Európai Bizottság úgy számol, hogy mivel az új amerikai vámok 8 milliárd eurónyi értékű európai termékre vonatkoznak, a válaszlépés is ennyivel sújtja majd az amerikai árukat.
Ezek után április közepétől további intézkedéseket vezetnek majd be. 18 milliárd eurónál is nagyobb értékű amerikai árukra vethetnek ki vámot, ennek a pontos részleteiről még a tagállamokkal meg kell egyezni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
