NAV-végrehajtás alatt áll a csádi Adam Medella alig több mint egy éve alapított magyar cége. A vállalkozás tevékenysége, pénzügyei még nem látszanak, a tulajdonost viszont az Orbán-kormánynak fontossá vált közép-afrikai Csád fintech gurujaként emlegetik. A cég frissen felvett fő tevékenysége a csoportfinanszírozás, viszont nincs is cégcsoport.
Bő két hét alatt sem rendezte adóhiányát vagy hátralékát a Developing Capital Corporation Hungary Kft., így a budapesti vállalkozás március 12-én is szerepel még a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) végrehajtás alatt álló cégekről vezetett listáján. A tartozás összegét a NAV nem közli, és a cégbírósági iratokban csak annyi van, hogy a végrehajtást február 25-én indította a NAV Észak-budapesti követeléskezelési osztálya.
A cég alig több mint egyéves vállalkozás, de mivel 2023. december 27-én jegyezték be, érdemi tevékenységet inkább csak tavaly folytathatott – ennek részletei viszont majd csak május végén, a tavalyi mérlegbeszámolóból derülnek ki. A 3 milliós jegyzett tőkéjű cégről egyelőre annyi tudható, hogy ügyvezetője és egyedüli tulajdonosa a 48 éves Adam Medella, a közép-afrikai Csádból.

A cég azért érdekes, mert úgy tűnik, jelenleg ez az egyetlen csádi hátterű, Magyarországon bejegyzett, működő vállalkozás. No meg azért is, mert az Orbán-kormány éppen erősen nyit a közép-afrikai ország felé. Méghozzá a humanitárius tevékenységek mellett gazdaságilag is, továbbá a Fidesz-kormány erősíti a politikai mellett a katonai együttműködést is az országgal. Katonai missziót is tervez oda:
A csádi Adam Medella – vagy más írásmóddal Madella – tehát valamiért úgy gondolta, hogy lakóhelyétől, a csádi fővárostól, N’Djamennától 4000 kilométerre fekvő Budapesten indít vállalkozást. Hogy miért éppen itt, és honnan hallott egyáltalán Magyarországról mint kedvező befektetési, vállalkozási helyszínről, nem tudni, mivel a HVG még február 12-én írásban feltett kérdéseire semmilyen választ nem kaptunk tőle.
Akárhogy is, a Developing Capital Corporation Hungary Kft. bő egy éve működik, a neve pedig nem véletlenül hasonlít a Developing Capital Corp. elnevezésű cégre, mivel az is Adam Medella vállalkozása, csak éppen az Csádban van bejegyezve, ott működik. A magyar cég azonban ahhoz cégjogilag nem kötődik, annak nem leánycége, hanem Medella és üzlettársa tulajdonolja.

Ez azért fontos, mert éppen idén január elsejétől cserélte le a magyar vállalkozás eddigi fő tevékenységét, a vagyonkezelést a csoportfinanszírozásra. Ez olyan, a Magyar Nemzeti Bank engedélyéhez nem kötött pénzügyi tranzakciókat tesz lehetővé, mint a cégcsoporton belüli – az anyavállalat és a leányvállalatok közötti – kölcsön nyújtása vagy pénzmozgás egy projektfinanszírozási ügylet érdekében. Csakhogy
a Developing Capital Corporation Hungary Kft. egyedülálló cég, semmilyen cégcsoportnak nem része, és nincs leánycége vagy anyacége – legalábbis jelenleg.
A titokzatos cég ügyvezető-tulajdonosáról, Adam Medelláról sem sokat tudni. A 48 éves üzletember LinkedIn-profilja szerint a Franciaországban és Szenegálban végzett jellemzően szakirányú, üzleti tanulmányai után csaknem 15 éve dolgozik banki, finanszírozási illetve befektetési területen Csádban. Az utóbbi időben pedig már főleg a stratup és fintech vonalon mozog, 2021 óta az említett csádi cégénél.
Adam Medella, a fintech úttörő 15 éve elkötelezetten építi a csádi gazdasági ökoszisztémát, és megtestesíti a vállalkozói szellemet, a gazdasági fejlődés iránti elkötelezettséget Csádban
– ezt már az African News Agency portál írta róla tavaly nyári portrécikkében. A lap nem fogta vissza magát a méltatásban akkor sem, amikor azt írta róla, hogy „Európában, Afrikában és Ázsiában ugyanazzal a szenvedéllyel járja a világot, és osztja meg szakértelmét és tapasztalatait”.

A cikkből kiderül, hogy Medella gyermekkorát a Közel-Keleten töltötte: Szaúd-Arábiában született, majd megfordult Szíriában és Irakban, ám utóbbit az Öböl-háború kitörésekor el kellett hagynia. Ezután folytatta tanulmányait Franciaországban. Szakmai életútjáról azt írják, hogy az érintette a marketing, a vagyonkezelés területét, miközben belefért bangkoki nemzetközi workshopok szervezése is, ám
végül úgy döntött, hogy visszatér szülei szülőföldjére, Csádba.
A cikk szerint azért, mert eltökélt szándéka, hogy megossza nemzetközi tapasztalatait, mivel felismerte a helyi környezet hiányosságait és lehetőségeit. Ő a lapnak azt mondta, „a pénzügyekben kezdtem, abban az ágazatban, amelyet a legjobban ismerek”. De a bankok mellett dolgozott az államigazgatásban is: a csádi Ifjúsági, Sport és Vállalkozásösztönzési Minisztériumban a főigazgatói posztig vitte.

Miután Csádban éveken át segítette a helyi fiatal vállalkozókat képzési programokkal, megalapította a már említett saját fintech cégét, a Developing Capital Corpot. Állítása szerint érti a fiatal vállalkozók előtt álló kihívásokat, és a céggel abban segít nekik, hogy jó üzleti terveket dolgozzanak ki, banki tapasztalatait felhasználva pedig navigálja klienseit a pénzügyi akadályok között, hogy sikerrel vegyék azokat.
LinkedIn-profilján a vállalkozás úgy hirdeti magát, mint Csád egyetlen „dedikált fintech és pénzügyi tanácsadó cége, amely külföldi befektetéseket hoz a magánszektorba, hogy segítse az ország gazdaságának építését”. Érdekesség, hogy a mikrovállalkozás alapításának dátumát itt 2022-re teszik, Medella saját oldalán 2021 szerepel, az említett portrécikkben pedig még korábbi, 2020-as a dátum.
A cég weboldalán nincs tartalom, csak annyi: „hamarosan”. A 21 követővel bíró Facebook-oldalukon 3 évvel ezelőtti az utolsó bejegyzés, aszerint éppen Egyiptomban, Kairóban üzletelnek. Bejegyzések csak ebből az egy hónapból, 2022 márciusából vannak, és ezek alapján a cég a csádi távközlési ágazat befektetési lehetőségeit, illetve az agrár-élelmiszeripari fókuszú csádi kkv-k fejlesztési kérdéseit vizsgálta.

Adam Medella saját Facebook-oldalán már több és frissebb az információ. Ott például büszkén számol be arról, hogy tavaly decemberben részt vett a 2024-es Afrikai Startup konferencián az algériai Algírban, amit az egyik legnagyobb afrikai startup rendezvényként írt le. Medella „az AI hatása az afrikai fintechre” című panel egyik résztvevője volt, előadóként szerepel a rendezvény honlapján is.
A Facebook-oldalán Medella beszámol például arról, hogy tavaly június 19-én a 2024-es Dzsibuti Fintech Fórumon vett részt, és mesterkurzusokat tartott a vállalkozói siker, a mobilfizetés, valamint a digitális forradalom témájában. Ám arról nem írt bejegyzést, hogy két nappal később Budapesten tárgyalt. Erről is kérdeztük őt, de válasz híján csak az Óbudai Egyetem közlésére hagyatkozhatunk, ahová ellátogatott.

Az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Karának oldalán ugyanis 2024. június 21-i dátummal fotókkal gazdagon illusztrált hírt tettek közzé arról, hogy „Csádi delegáció látogatott a Rejtő Karra – nemzetközi érdeklődés a textil- és divattermék-oktatás iránt”. Azt írták, a Medella vezette delegációt főleg az ipari termék- és formatervező mérnöki képzés érdekelte.
Az egyetem híradása szerint a látogatáson Adam Medella elmondta, Csádban a textilipar fejlesztésétől a munkaerőpiaci helyzet javulását várják, potenciált látnak a bőripari és a textil-gyártástechnológiák oktatásában. Ezen a területen akár képesítést adó rövid kurzusokat is indíthatnak – írták, megjegyezve: szóba került a karnak a „népszerű csádi magánegyetemekkel való összekapcsolása is”.
Alig egy hónappal később, tavaly júliusban újabb csádi delegáció érkezett Magyarországra – igaz, nem Adam Medella vezetésével. Erről Máthé László Eduárd, a szubszaharai térségért felelős miniszteri biztos írt az X-en. Ennek alapján a HVG is írt róla, hogy a közép-afrikai ország delegációja a tevetej feldolgozását jött tanulmányozni Magyarországra az e termékkel foglalkozó Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft.-hez.