2009. február. 03. 15:26 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. február. 03. 15:29 Tech

Indiában 8 eurós laptopot fejlesztenek

A távol-keleti ország egyik kormányprogramjának keretében fejlesztett számítógéppel a gazdagok és szegények között húzódó digitális szakadékot szeretnék betemetni.

A százdolláros laptop útja rögösen indult.
A 8 eurós gépé simább lesz?
© www.olpcnews.com
A Times Online értesülései szerint a ma bejelentett szerkezet mindössze 500 rúpiába, vagyis alig valamivel több mint 8 euróba kerül majd. Az eszközt – a Spiegel Online birtokába jutott adatok szerint – két gigabyte-os bővíthető háttértárolóval, hálózati csatlakozóval és wi-fi kapcsolattal szerelik fel. A környezettudatosság jegyében pedig mindössze 2 Watt energiát fogyaszt. Ezzel összehasonlítva egy átlagos notebooknak 30-50, egy kisméretű, úgynevezett netbook nak 15-25 wattra van szüksége a működéshez.

A laptopot három éve fejlesztik az indiai kormány Nemzeti Küldetés az Oktatásért az Információ-, és Kommunikácisó Technológián keresztül (National Mission on Education through Information and Communication Technology) elnevezésű programja keretében, amelynek célja, hogy az oktatás minőségét az internet segítségével fejlessze a vidéki régiókban is. A kormány képviselői szerint az első prototípust néhány hónapon belül bemutathatják a közvéleménynek.

„Ez az egyszerű szerkezet lehetővé teszi, hogy alapvető számítási feladatokat végezzenek vele, valamint az internetes csatlakozás lehetőségét is magában hordozza, ezért igen fontos oktatási eszköz lesz a fiatalok kezében” – magyarázta a Times Online-nak adott interjújában K.K. Pant indiai kormányszóvivő.

A 8 eurós gép a távol-keleti ország válasza a Nicholas Negroponte neve által fémjelzett százdolláros laptopra, amelyet a One Laptop Per Child (OLPC) projekt keretében fejlesztettek ki. Az OLPC-program számos nehézségbe ütközött, mivel számos alvállalkozó – például a chipgyártó Intel – megtagadta az együttműködést. Ennek köszönhetően a százdolláros laptopok ára közelebb lesz a 200 dollárhoz.

Technológiával foglalkozó szakértők arra figyelmeztettek, hogy ezen problémákat figyelembe véve ugyancsak kérdéses, hogy Indiában képesek lesznek-e áthágni az anyagi akadályokat.

Az arstechnica.com szerkesztőinek megjegyzése már önmagában óva int a túlzott optimizmustól: „Képes lesz India erre? A filantróp énünk reméli, hogy igen, azonban a realista, technológiát vásárló énünk annyit mond: kizárt.”

A Merril Lynch elemzői sem derűlátóak a projektet illetően: hangsúlyozták, hogy az OLPC-gépeknek csak a kijelzője került 22 euróba, így az ennek csaknem harmadát kóstáló gép ötlete szerintük a fantázia szüleménye lehet csupán.

A kormány egyik hivatalnoka szerint a korábbi tervek szerint a gép ára 1000 rúpiára, vagyis mintegy 16 euróra rúgott volna, azonban arra számítanak, hogy a tömeggyártás miatt a költségek felezhetőek. Egyesek mindössze PR-húzásnak tartják a dolgot, amellyel a kormány a közelgő választásokra készül, azonban az a tény, hogy a gép terve a technológiai szektorban tevékenykedő jó nevű indiai cégek – például a Vellore Institute of Technology, illetve az indiai űrprogramba bedolgozó Semi-conductor Laboratory - együttműködésének gyümölcse, ezért a technológia fejlődését szem előtt tartva nem tűnik elképzelhetetlennek a szuperolcsó laptop létrejötte.

A Spiegel értesülései szerint az indiai kormány távlati terveiben szerepel, hogy minden háztartásba kerülhessen egy a 8 eurós számítógépből.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.