Másfélszeres hozamú rizst fejleszt egy nemzetközi tudóscsoport
Stressztűrő, ötven százalékkal nagyobb terméshozamot ígérő rizsfajta fejlesztésébe kezd egy nemzetközi kutatócsoport a Fülöp-szigeteken működő Nemzetközi Rizskutató Intézetben - jelentették be szerdán Manilában.
A nagyratörő, bő évtizedes kísérleti programban molekuláris biológusok, genetikusok, fiziológusok és biokémikusok vesznek részt világszerte. A terv fontosságát az adja, hogy a Föld népessége mintegy felének napi betevőjéül szolgáló rizs ára emelkedik, a lélekszám gyorsan növekszik, a természeti erőforrások pedig csökkennek.
A tudósok a rizs fotoszintézisének típusát kívánják megváltoztatni. Több más növényhez hasonlóan (ilyenek a búza, árpa, cukorrépa, bab és burgonya) a rizs fotoszintézise úgynevezett C3-típusú, a légköri széndioxidot olyan folyamattal köti meg, amelynek végterméke három szénatomos cukormolekula. A C4 típusú növények (ilyen a kukorica és a köles) viszont más módon kötik meg a széndioxidot, amelynek négy szénatomos cukor a végterméke. A C4-es növények fotoszintézise hatékonyabb, hőség- és szárazságtűrésük jobb.
A nemzetközi kutatócsoport olyan rizsfajtát kíván kifejleszteni, amelynek C4 típusú a fotoszintézise, jobban bírja a hőséget és a vízhiányt, emellett akár 50 százalékkal nagyobb a terméshozama. A fejlesztéshez a bejelentés szerint "modern molekuláris eszközöket" használnak majd, ám nem genetikailag módosított növényt terveznek.
A programot Bill és Melinda Gates alapítványának három évre szóló 11 millió dolláros (mintegy két milliárd forintos) felajánlásával indították el.