2007. október. 05. 08:57 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 05. 08:59 Világ

Megtalálták a világ legősibb rizsföldjét

Kína keleti partján már 7700 évvel ezelőtt is termesztettek rizst – mutatták ki brit és kínai kutatók, ezzel felfedezve a világ talán legősibb rizsültetvényeinek nyomait.

A Nature amerikai tudományos magazinjában levélben számoltak be arról a kutatók, hogy Sanghajtól kétszáz kilométerre a tengerpart vidékén olyan maradványokra bukkantak - többek közt csont, bambusz és fa szerszámokra -, amelyek arra vallanak, hogy az ősi kínai földművelők felégetéses módszerrel hoztak létre termőföldeket, és egyszerű módszerekkel ugyan, de a tengeri áradásoktól is meg tudták védeni rizsültetvényeiket.

A felégetéses módszerről a hatalmas mennyiségű faszén és a drasztikus pollencsökkenés árulkodott a kutatók számára.

Ám ezek az ültetvények csak kétszáz évig működtek, mert 7500 évvel ezelőtt a földművesek kénytelenek voltak elhagyni a területet a hatalmas áradások miatt, amelyekkel már nem tudtak megbirkózni.

A szakemberek jelenleg az ősi rizstermesztő közösség további nyomai után kutatnak, és azt már kimutatták, hogy kétezer évig virágzó életet éltek, ám négyezer évvel ezelőtt eltűntek a történelem színpadáról, de hogy miért, egyelőre rejtély.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.