2009 a hatékonyság és a spórolás éve
2009 az egyszerűsödés és a spórolás éve, állítja számos zöldtechnológiával foglalkozó weboldal szerkesztője, akik remélik: az Obama-kormány végre elindít majd valamit a megújuló energiaforrások terén is. Az iparági szakértők véleményét sommmázó Cleantech 2009 előrejelzés szerint a klímaválságot csak távolról fogjuk nézni, a fő IT-cégek pedig akár energiacéggé is átalakulhatnak. Mit mondanak a szakértők?
© Fazekas István |
alternatív energiaforrás.
Zöld tech vagy tiszta tech? |
Ne keverjük össze a zöld és a tiszta technológiát, írja a Cleantech. A cég definíciójából kiderül: a tiszta megoldások annyiban különböznek a zöldektől, hogy jelentősebb anyagi haszonnal járnak, míg újabb technológiai megoldásokat használnak fel mindehhez. Jelentős a biológiai megoldásokon és a biomimikrin alapuló innovációk felhasználása is. |
© AP |
Csökken a tiszta technológia finanszírozása |
Jelentősen csökken idén a tiszta technológiák finanszírozása, nyilatkozta Peter Nieh, a Lightspeed Venture Partners igazgatója, a startup cégeknek így alternatív stratégiákra van szükségük. A befektetők áramhálózatokban és autóiparban gondolkodnak, a kormányok szerepe megnő, valamint várhatóan idén fut fel Kínában a tiszta technológiai ipar. Nieh szerint a válság által megnyitott finanszírozási szakadék miatt számos tőkeintenzív cég fog szenvedni. A kezdő fázisban ugyanis mintegy 30 millió dollárnyit kell befektetniük, körülbelül ekkora kockázati tőkével is mernek a legtöbben kalkulálni. A nagyipari termeléshez azonban már körülbelül 50 millió dolláros befektetés szükséges, amelyhez spekulatív befektetési vagy kockázati tőkealapok szükségesek, ezen források a szakértő szerint nem elérhetőek. |
Ami az IT-ipart illeti, Doug Washburn, a Forrester elemzője szerint arra kell felkészülnünk, hogy a "zöld IT" figyelme idén nem az adatközpontokra, hanem inkább a céges számítógépes hálózatok felé fordul majd, ugyanis hiába az adatközpontok az első tételek a cégek listáján, a legújabb adatok szerint a megosztott PC-s környezetek sokkal költségesebbnek bizonyulnak. Így olyan megoldások jelenhetnek majd meg a cégeknél, mint az 1E NightWatchman, a BigFix Power Management vagy a Verdiem Surveyor, ezeknek emissziócsökkentő hatása sem elhanyagolható.
Washburn elgondolása, miszerint újra kell definiálnunk a "zöld IT" fogalmát, számos helyen olvasható. Az energiatakarékosság standardjaként számontartott Energy Star szabvány vagy a szervervirtualizálás számít a green IT jelenlegi szintjének, ennél pedig sokkal specifikusabb megoldásokra van szükség. Ilyen például a Nike "considered index" alkalmazása, amivel a cég tervezői sokkal környezetbarátabb döntéseket tudnak hozni cipőtervezés közben vagy a UPS "package flow" rendszere, amivel kikerülhetőek a balkezes kanyarok a kiszállítások közben - a cég ezzel 2007-ben 8,4 millió dollár költséget takarított meg, széndioxid-kibocsátását pedig több mint 32 ezer tonnányival csökkentette. Erre bólintott rá Ted Samson, az InfoWorld elemzője is, akik szerint a hatékonyságot számos olyan megoldással kell növelni, amelyekben az innováció mellett a józan ész is szerepet játszik: több számítógépbolt kikapcsolhatná például szervereit, ha nincsen ezekre szükség, illetve kiszűrhetnék a PVC-hez hasonló mérgező anyagokat és minél több Energy Star 5.0 szabványos terméket kellene árusítaniuk. Több olyan terméket is kell piacra dobni, amelyekben fogyasztást, hőmérsékletet, kihasználtságot mérő szenzorok vannak. Az adatközpontok üzemeltetői így valós időben láthatnák, hogy rendszereik mennyire hatékonyak és miként lehetne ezeket változtatni.
Ha kíváncsi további újdonságokra, amelyeket a 2009-es esztendőben láthatunk, olvassa el előrejelzésünk első részét is!