Előrejelezzük 2009-et I.: vírusok a zsebben, titkok a szabadban
Kihúzzák az internet dugóját, megjelennek az iPhone-os vírusok, közkedveltté válik a Twitter, szégyentelenül teleszórjuk életünk apró darabjaival a webet. Brian Eno szerint elfelejthetjük az optimizmust, a Wired ex-főszerkesztő Kevin Kelly szerint túl sok mesterséges intelligenciával szereljük majd fel mindennapi tárgyainkat. Körbenéztünk, hogyan vélekednek a hálón az elkövetkező 12 hónapról.
EDGE: Mi a következő "nagy dolog"? |
"Mi lesz a következő nagy dolog", "Mi változtat meg mindent?", tették fel a kérdést az EDGE online vitafórumon, amelynek tagjai között elismert tudósok, filozófusok, zenészek, szakértők találhatóak meg. Freeman Dyson elméleti fizikus a rádiótelepátiához köti a következő nagy zeitgeistot. A direkt kommunikáció azon módja, amely során gondolatok és érzelmek áramlanak át az egyik emberi agyból a másikba, szerinte két technológiával valósítható meg. Először az idegi jeleket rádiójelekké kell alakítani, másodszor pedig mikroszkopikus rádióapparátust kell az emberi agyban elhelyezni. A telepátia ezen módjával míg kísérletezik az amerikai katonaság, a számítógépes játékok rajongói idén próbálhatják ki a gondolattal működtethető irányítósisakot. |
2008 egyik feltörekvő jelensége volt a lifestreaming, azaz a web különféle közösségi oldalain megjelenő adataink összegyűjtése. Életünk aggregált mozzanataiért eddig főként a FriendFeed volt a felelős, idén azonban több lehetőségünk is adódhat már arra, hogy megosszuk a világgal, mit hallgatunk, mit és hol eszünk, kikkel töltjük szabadidőnket és mit hova blogoltunk éppen: az iPhone-on ilyen a decemberben megjelent Strands, a Drupal ingyenes közösségi rendszer alá készített Activity Stream vagy éppenséggel a 2009 elején startoló Motion is. Az oldal egyik szerkesztője azonban úgy reagált: életünk teljeskörű "kiblogolása" inkább csak az early adopter internetezők szokása lesz, nem feltétlenül válik majd közkedvelt, mindennapos eseménnyé. Ezzel szemben szinte mindenki a Twitter csúcsratörését emlegette: akár sikerül egy üzleti modellt tenni az egyre népszerűbb, 140 karakteres üzenetekre tagolt ingyenes közösségi oldal mögé, akár nem, láthatóan egyre több internetezőt hódít meg ez a szolgáltatás. Olyannyira, hogy a "hivatásos blogger" munkaköre mellett hamarosan meg is jelenhet a "hivatásos tweeter" is.
Kelly és Eno: nem feltétlenül lesz minden jobb |
Kevin Kelly, a Wired magazin volt főszerkesztőja az olcsó és nagyteljesítményű mesterséges intelligencia mellett teszi le a voksát. Szerinte ugyanúgy elbagatellizálja az emberiség ezt is, mint az összes többi igazán erőteljes fejlesztést. Nem rákkutatásra fogjuk ugyanis használni a gépi intelligenciát, hanem arra, hogy cipőinkbe, kocsijainkba vagy adóbevallásainkba integráljuk ezeket. Meglepően nyilatkozott Brian Eno zenész és zeneteoretikus, az ambient elektronikus műfaj atyja. Szerinte ugyanis az emberi fejlődést az az érzés gördítette előre, hogy később minden jobb lesz. Az emberiség azonban sokkal önzőbbé válik, nem vág bele hosszútávú projektekbe, mert nem kap belőle vissza hasznot belátható időn belül, a globálisabb projektekben már nem bíznak az emberek, az erőforrásokért pedig kvázi háborúk is indulhatnak. |
Számos olyan "jóslattal" is találkozhattunk, amelyekre amúgy már jó ideje számíthattunk: nem meglepő az az elképzelés sem, hogy a Microsoft és a Google az Office, illetve a Google Docs újabb verzióinak megjelentetésével csap össze, illetve az sem, hogy idén új webes applikáció-platform fog tarolni (bár nem tudni, hogy az Adobe Airről, a Microsoft Silverlightjáról, a Chrome-ról vagy egy teljesen új rendszerről lesz-e majd szó). Számos olyan alkalmazásra számíthatunk majd, ami információszűrési, ajánlási, következtetési feladatokat lát el - a 2008as webes mash-up áradat teljesen egyértelművé tette már ezt. Lassan mindenkinek lesz videorögzítő berendezése és ötlete is, úgyhogy újabb ugrásra számíthatunk az online videózás terén is, valamint számíthatunk arra is, hogy a videoplatformokon is elmosódnak a határok tartalom és hirdetés között, mindezek pedig személyreszabottak is lesznek, vélik például a Website Magazine szerkesztői. Ugyanakkor a sávszélesség-igényes videotartalmak növekedése jelentősen leterhelheti az internetes sebességet, vélik sokan, mások pedig egyenesen a világvégével egyenértékű rémképre számítanak: arra, hogy valaki - képletesen szólva - kihúzza a dugót az internetből.