Testünkben keményedik meg a befecskendezett folyékony csont
Újabb mérföldkőhöz érkezett a regeneratív orvostudomány. A Notthinghami Egyetem bejelentette: folyékony, tűvel befecskendezhető csontanyagot állítottak elő, amely a szervezetben keményedik meg, így eltűnhetnek a fájdalmas csontbeültetési procedúrák. Ha minden jól megy, Amerikában másfél év múlva megtörténhet az első ilyen beavatkozás, írja a Cosmos Online.
Az új technológia részét alkotja az a váz is, amely mentén kialakulhat a csontszövet és a véredényhálózat is és ami egyúttal elősegíti azt is, hogy az őssejtek a csontfejlődéshez szükséges helyre vándoroljanak a testben. Robin Quirk, a fejlesztés mögött álló RegenTec cég alapítója úgy nyilatkozott: ez az első olyan, őssejteket és sejtfejlődést elősegítő fehérjéket szállító rendszer, amellyel csont erősségű anyagot lehet kialakítani az emberi testben.
A kutatók remélik, hogy a befecskendezhető csont megszünteti az igényt a csontbeültetésekre, amik igen fájdalmas sebészi beavatkozással járnak. A technológia további előnyökkel is jár. A korábbi csontimplantátumok felmelegednek a szervezetben, ahogyan megkeményednek, ez a hőhatás pedig elöli a környező sejteket. A befecskendezhető csont testmelegen alakul ki, nem generál extra hőt, így a környező csontok érintetlenül működhetnek tovább: a megkeményedési folyamat újszerűsége mellett a kialakuló csontkapcsolat erőssége is jelentős.
Az ilyen módszerek következő generációiban jobban fognak koncentrálni azon gyógyszeranyagokra és növekedésserkentőkre, amik szedésével a páciensek jobban tudják stimulálni a szövetek kialakulását és fejlődését. A különleges csontcementet fejlesztő brit kutatócsoport december elején nyerte el ötletével a brit orvosfejlesztési Medical Futures Innovation díjat, klinikai tesztjeik jelenleg zajlanak.