2008. november. 25. 13:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. november. 25. 12:49 Tech

Óriás tintahal-ritkaságot talált az olajfúró-robot - videó

Két és fél kilométerrel a tenger felszíne alatt az egyik nagy olajtársaság távirányítású robot-tengeralattjárója különös lényt pillantott meg: egy hosszúcsápú Magnapinna tintahalat, amelynek különlegessége, hogy csápjaiban ízületre emlékeztető képződmények láthatóak.

A National Geographic értesülései szerint a felvétel 2007 november 11-én készült a Mexikói-öbölben. A videó érdekessége, hogy csaknem a teljes olajipart bejárta, mielőtt az újság szerkesztőségébe került volna, mivel a dolgozók egymás között terjesztették az érdekes képkockákat.

Az észlelés a Houston partjaitól több mint 300 kilométerre található Perdido olajfúrószigetnél történt, amely a világ egyik legmélyebbre nyúló fúrótelepe. A videón a távvezérelt tengeralattjáró kamerájának képe látható, amelyen a pozíciót és az időt jelző adatok is látszanak.

Maga az állat hatalmas, elefántfülre emlékeztető uszonyokkal mozog, karjai pedig hosszan lelógnak a mélybe. A képek elemzése alapján a szakértők úgy saccolják, a kifejlett példányok másfél méter és hét méter közötti hosszúságot érhetnek el. Az eddigi legnagyobb óriás tintahal 16 méteres volt. Bár efféle felvételek már készültek a titokzatos lényekről, azok javarészt továbbra is ismeretlenek a tudomány számára. A robotok a Csendes-óceánban és az Indiai-óceánban is találkoztak már hasonló állatokkal.

A mélytengeri robotok ma már annyi, tudományos szempontból értékelhető felvételt szolgáltattak a szakértők számára, hogy egyes kutatók partneri megállapodást kötnek az olajtársaságokkal, hogy holtidőben a felderítő robotok kameráit használhassák.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.