A nap képe: vörösen világít számos tengeri halfaj
Német kutatók felfedezték, hogy egyes mélytengeri halfajok vörösen fluoreszkáló fényt bocsátanak ki magukból. Eddig a nagy mélység miatt nem láthattunk hasonlót.
A Physorg tudományos portál értesülései szerint a lélegzetelállító fotót a tübingeni egyetem kutatója, Nico Michiels készítette, egy, a témával kapcsolatos kutatásról szóló cikkhez, amely a BMC Ecology című szaklapban jelent meg.
A vörös derengés kommuikációs eszköz lehet |
„A mostani felfedezés kapcsán elmondhatjuk, hogy a vörös fluoreszkálás fontos szerepet tölt be számos tengeri halfaj életében” – magyarázta Michiels a BMC Ecology riporterének. „Ez a felfedezés megdönti azt a korábbi elméletet, hogy a vörös szín, a vörös fény nem fontos a halak életében.”
A tanulmány szerzői legalább 32 halfajt azonosítottak, amelyek képesek vörösen fluoreszkálni. Mivel a fényt a halak teste bocsátja ki, s az nem a felszínről érkezik, ezért közelről szabad szemmel is látható lehet. A kutatók azt feltételezik, hogy a vörös derengés egyfajta kommunikációs, illetve a párzást elősegítő módszer lehet.
„Úgy gondoljuk, hogy a fluoreszkálás egyfajta kommunikációs módszer, amely ráadásul meg is védi a halakat a ragadozóktól” – magyarázta Michiels. „A vörös fény hullámhossza ugyanis éppen a határán van annak, amit egyes halfajták még látnak, s még azok a példányok, amelyek képesek rá, azok is csak közelről veszik észre.”