2007. december. 13. 15:45
Bari Máriusz
Utolsó frissítés: 2007. december. 13. 15:46
Tech
Világító macskákat klónoztak Dél-Koreában
Genetikailag módosított, ultraibolya fényben vörösen derengő macskákat klónoztak a dél-koreai Gyeongsang Nemzeti Egyetemen. A bizarr külsejű állatok segíthetnek az emberi genetikai problémák feloldásában, valamint a klónozási módszerrel még kihalófélben lévő fajokon is segíthetnek.
Normális fényben nem látszik az RFP hatása © kois.co.kr |
A Tudományos és Technológiai Minisztérium híradása szerint az RFP manipulálásával nemcsak macskákat, hanem veszélyeztetett állatfajokat, például tigriseket és leopárdokat is lehet klónozni. A klónozási technológia olyan betegségek gyógyításában is felhasználható, amely előfordulhat mind emberekben, mind a macskákban - Kong elmondása szerint közel 250 ilyen genetikai alapú problémát tartanak számon.
Ultraibolya fényben vörösen világítanak a klónmacskák © Cho Jin-seo, Korea Times |
A török angóramacskák klónozásához Kong csoportja az ún. reproduktív klónozás módszerét aknázta ki, amellyel egy sejtből gyakorlatilag egy teljes élőlényt létre lehet hozni. A kutatók a klónozáshoz használt anyamacska génjeiben egy vírus segítségével hozták elő a fénykibocsátási képességet, a módosított bőrsejteket a petékbe juttatták, majd azokat a donormacska méhébe ültették be.