2008. január. 09. 13:15 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 09. 13:03 Tech

Világító malacokat szült a fluoreszkáló sertés

Sötétben világító utódokat hozott a világra Kínában egy disznó, amely zölden fluoreszkál ultraibolya fényben.


© AP
A kismalacok apja közönséges disznó, anyja pedig az egyik a három közül, amelyek génállományát magzati korban fluoreszkáló medúzából nyert proteinnel módosították a harbini mezőgazdasági egyetem tudósai 2006 decemberében.

A génkezelt sertés 11 kismalacot szült, közülük kettő örökölte a különleges tulajdonságot. "A szájuk, a nyelvük és a csülkük ultraibolya fénynél zölden világít" - mondta Liu Csung-hua (Liu Zhonghua) professzor. "A technológia működik, és ez nagy reményekre jogosít fel. Akár olyan transzgenetikus sertést is tenyészthetünk, amelyekből emberbe átültethető szerveket lehet kinyerni."

A kínai genetikusok az anyadisznón a szomatikus sejtmagátültetés elnevezésű eljárást alkalmazták, amely korábban az Egyesült Államokban, Dél-Koreában és Japánban is hasonló sikereket hozott.


A világító kismalacok egyébként a kínai horoszkóp alapján a disznó évének utolsó hónapjában születtek. Februárban kezdődik az új esztendő, a patkány éve.

 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.