Élő adásban boncolják a tengeri szörnyet
Élő egyenes adásban lehet követni az interneten, ahogy felboncolják az eddigi legnagyobb kifogott tintahalat Új-Zélandon.
Az óriás horogra akadt © AP |
A tudósok 14 hónapig készültek az egyik legtitokzatosabb mélytengeri teremtmény, a Mesonychoteuthis hamiltoni nevű fajhoz tartozó nyolccsápos óriás felboncolására. A világ legnagyobb tintahalfajtája kétezer méteres mélységben él és természetes közegében soha nem látta még ember. Példányaiból traktorgumi nagyságú tintahalkarikákat lehetne készíteni, de nem halásszák, mert húsának ammónia íze van.
A tengerbiológusok alig tudnak valamit a fajról, a Ross-tengeri zsákmány ezért szenzációszámba megy és világszerte rengetegen kíváncsiak a hétfőn kezdődött vizsgálatra, amelyet a múzeum honlapján bárki élőben követhet.
A tetemet már vasárnap kivették a hatalmas mélyhűtőből, de rögtön vissza is kellett rakni, mert nem állt még minden készen a boncoláshoz. Hétfőn aztán áthelyezték egy sóoldattal teli tartályba, amelybe a kiolvadás lassítása érdekében bőven raktak jeget is, nehogy rothadásnak induljon az állat külső része, amikor belül még fagyos.
Ha minden jól megy, szerdára rendben felolvad és kezdődhet a munka. A tetemből szövetmintát vesznek és DNS-vizsgálattal állapítják meg a nemét. "Ha hím, akkor ez lesz az első, amelyről részletes tudományos leírás készül" - mondta Steve O' Shea új-zélandi szakértő, az operációt végző három fős szakértői csapat tagja.
A fejlábú állat anatómiai vizsgálata után eltávolítják a gyomrát, csőrszerű állkapcsát és a száj egyéb részeit, majd kiállítják egy hétezer literes, formaldehiddel töltött üvegtartályban.