Újra hallanak a süket tengerimalacok és látnak a vak ebihalak
Amerikai tudósok sikeresen növesztettek békatojásból kivont őssejtekből működőképes szemgolyót ebihalak számára.
Az MIT Technology Review értesülései szerint Muchael Zuber, a SUNY Upstate Medical University neurológus kutatója csapatával együtt sikeresen módosította az őssejteket, amelyek ezáltal olyan fehérjéket kezdtek termelni, amelyek a szem kifejlődésért felelős gének működését serkentik.
A sejteket olyan béka-embriókba ültették be, amelyeknek előzőleg eltávolították a szemét. A beültetés után kifejlődött az a hét fajta sejt, amelyek megtalálhatóak a retinában. Emellett az agy megfelelő részével is kialakult a neurális kapcsolat. Az ebihalakat ezután egy két részre osztott akváriumban helyezték el, amelynek egyik felét fehérre, a másikat feketére festették. Az állatok a fehér részre csoportosultak, amely normális viselkedésnek tekinthető, s ez bizonyította, hogy képesek voltak érzékelni a különbséget a világos és a sötét felületek között.
Egyelőre nem tisztázott, hogy ez a fajta genetikai program működne-e emlősök sejtjeiben, a békáknak ugyanis jóval fejlettebb a regenerációs képességük, emellett gyakorlati okokból nehezebb az emlősök esetében az összes olyan tényezőt előidézni, amelyek a genetikai adatok kifejeződéséért felelősek. Zuber azonban reméli, hogy a békák esetében működőképes megoldást genetikai módosítások nélkül alkalmazni lehet emlősök esetében. Ha sikeresnek bizonyul a kutatás, új kezelési módok jöhetnek létre a retinában fellépő sejthalál megállítására.
Ezzel egy időben a dél-koreai Chonnam National University kutatója, Suejong Jang és kollégái emberi csontvelőből származó neurális őssejtek segítségével mesterségesen megsüketített tengerimalacok hallását tudták visszaadni.