Fogból is nyerhető őssejt
Japán tudósok azt állítják, hogy egy tízéves lány kiesett bölcsességfogából származó szövetből emberi őssejteket nyertek ki. A kutatók szerint eredményeik azt mutatják, hogy a bölcsességfogak megfelelő alternatívái lehetnek a gyógyászati őssejtek forrásaként eddig használt embrióknak.
Noha az őssejtkutatásban számos végzetes betegség gyógyításának lehetősége rejlik, néhányan úgy vélik, erkölcsileg helytelen emberi embriókat felhasználni erre a célra.
A japán kutatóintézet, az AIST (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology) szakemberei úgy vélik, legalább öt év kell ahhoz, hogy a felfedezéseik az orvosi alkalmazásokban váljanak kézzelfoghatóvá.
Az őssejtekből az emberi szervezet minden más sejttípusa kialakulhat, ezért a szakértők hisznek abban, hogy az eddig gyógyíthatatlan betegségek, mint a rák vagy a diabétesz kezeléséhez vezetnek. Az AIST kutatói által a bölcsességfogakban azonosított őssejttípus is alkalmas arra, hogy bármilyen emberi sejtté fejlődjön és növekedjen - a szervezeten kívül. Ugyanis a begyűjtött sejtek már egy hónapja növekednek a laboratóriumi körülmények között.
A csapat vezetője, Hajime Ogushi szerint a kutatás két szempontból is jelentős. „Végre elkerülhetjük az őssejtek etikai dilemmáit, mivel a bölcsességfogakat amúgy is eldobnák. Ráadásul a három évvel ezelőtt kihúzott és mélyhűtött fogakat is fel tudjuk használni. Ez azt jelenti, hogy könnyen el vagyunk látva az őssejtek forrásával” – mondta az AFP hírügynökségének.
Az Egyesült Államokban már felkínálják a fogorvosok a bölcsességfogakból kinyert őssejtek tárolásának lehetőségét, akárcsak a tejfogakét, amelyek további potenciális forrásként szolgálhatnak a jövőben.
Mint ismert, tavaly egy csapat amerikai és japán tudós bejelentette, hogy sikerült bőrből őssejteket létrehozniuk.