Az univerzum tömegét számolja majd az új szuperkomputer
A torontói egyetem és az IBM Kanada legerősebb szuperszámítógépét építi. Az óriásgépnek külön épületre lesz szüksége, s teljesítménye alapján a világ élmezőnyébe kerül majd.
Az MSNBC weboldalának értesülései szerint az szupergép számítási kapacitása másodpercenként 360 billió (ezer milliárd) művelet lesz. Ezzel az egyelőre név nélküli komputer a világ 20 leggyorsabb szupergépének sorát erősíti majd, s a legnagyobb efféle szerkezet lesz az Egyesült Államok határain kívül. Tárolókapacitása egymillió hagyományos DVD-ét teszi majd ki. Az öt éves projekt teljes költségvetése közel 47 millió dollárt tesz ki.
„A gép teljesítménye körülbelül 30-40 ezer hálózatba kötött asztali gépnek felel meg” – nyilatkozta az MSNBC-nek Chris Prett az IBM Canada stratégiai kezdeményezéseiért felelős igazgatója. „A komputer belső rendszerét jól illusztrálja a tény, hogy két teljes DVD-filmet kevesebb mint egy másodpercen belül tud átmásolni egyik helyről a másikra.”
A University of Toronto kutatói és a velük szoros együttműködésben dolgozó klinikák orvosai komoly segítséget remélnek az új szupergéptől. Az egészségügyi kutatások mellett azonban asztrofizikai, repülésmérnöki és a klímaváltozással kapcsolatos feladatok is várnak a szerkezetre. Az egyik kutatási terület megoldandó problémái között olyan, már-már a filozófia határát súroló kérdések is szerepelnek, hogy például mitől van az anyagnak tömege, illetve, hogy mi alkotja az univerzum tömegét.
A fejlesztésre Ontario tartománnyal és az egyetemmel együttműködésben a Kanadai Innovációs Alapítvány (CFI) szolgáltatja a pénzügyi hátteret. A vízhűtéses óriságép 4000 IBM szervert foglal majd magába, kétszer annyi processzorral, mint egy hagyományos szupergép.
„A gép tervezésekor azt tartottuk szem előtt, hogy egyrészt kiemelkedően erős, másrészt energiahatékony legyen” – tette hozzá Pratt.
A gép építése előreláthatóan ősszel kezdődik, s jövő nyárra érik el a teljesen működőképes állapotot.