Háromszor gyorsabb a legújabb szuperszámítógép a korábbi rekordernél
Az IBM által épített gép teljesítménye körülbelül százezerszerese egy asztali PC-nek, s háromszor olyan gyors, mint a szintén a kék óriás által kifejlesztett korábbi csúcstartó.
A világ öt leggyorsabb szupergépe |
Blue Gene/L Forrás: |
A komputer háromszor olyan gyors, mint a szintén az IBM által épített Blue Gene/L, amely jelenleg a leggyorsabb szuperszámítógép megtisztelő címét viseli. Ez a komputer a kaliforniai Lawrence Livermore National Laboratory-ban található, ahol az amerikai nukleáris arzenál biztonságát szavatoló műveleteket végez. A 131 072 processzorral szerelt gépcsoda korábbi mérések szerint 280,6 teraflopos sebességet ért el, s elméletileg 367 teraflopra képes.
Ezzel összehasonlítva a Blue Gene/P-t 294 912 processzorral látták el, s egy petaflopos sebességet is elérhet. A nagysebességű optikai hálózat segítségével összekötött processzortenger azonban tovább bővíthető, így elméletileg lehetséges, hogy akár 884 736 feldolgozóegység is képes együttműködjön, három petaflopos sebességet elérve ezáltal.
„A Blue Gene/P a világ jelenlegi legerősebb szuperszámítógépes platformjának továbbfejlesztett változata” – nyilatkozta a BBC-nek Dave Turek az IBM „deep computing” részlegének alelnöke.
A Blue Gene gépek azonban csak egy részét képezik az IBM szuperszámítógépes portfoliójának, amely a világ 500 leggyorsabb gépének közel a felét mondhatja saját fejlesztésnek. A kék óriás jelenleg is fejleszt egy kisebb teljesítményű szupergépet az Energiaügyi Minisztérium Los Alamos-i laboratóriumába. A Roadrunner kódnevű gép percenként 1600 billió számítást végez majd el másodpercenként. Ezt 16 000 szabványos lapka és ugyanennyi, a PlayStation 3 nevű konzolban debütáló úgynevezett Cell processzor teszi majd lehetővé.
A Cell chipek darabonként nyolc processzorból állnak, amelyek között egy központi egység osztja szét a feladatokat. Minden cella 256 milliárd számítást végez el másodpercenként. Ennek köszönhetően a Roadrunnerbe jóval kevesebb lapkát kell majd beépíteni, mint elődeibe.
A leggyorsabb szuperkomputer címért versenyez a Sun Constellation nevű masinája is, amely ha elkészül 1,7 petaflopra lesz majd képes. Az első Constellation-osztályú gépet - a Ranger kódnevűt - a University of Texas Austin számára készítették, ez „csupán” 500 teraflopos sebességgel számol.