2007. június. 28. 14:27 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. július. 03. 11:27 Tech

Háromszor gyorsabb a legújabb szuperszámítógép a korábbi rekordernél

Az IBM által épített gép teljesítménye körülbelül százezerszerese egy asztali PC-nek, s háromszor olyan gyors, mint a szintén a kék óriás által kifejlesztett korábbi csúcstartó.

A világ öt
leggyorsabb szupergépe

Blue Gene/L
280,6 teraflop,
131 072 processzor
Jaguar
101,7 teraflop,
11 706 processzor
Red Storm
101,4 teraflop,
26 544 processzor
BGW Blue Gene
91,29 teraflop,
40 960 processzor
New York Blue
82,161 teraflop,
36 864 processzor

Forrás:
Top 500 Supercomputers

A Blue Gene/P nevet viselő szupergép sebességét petaflopban lehet mérni, ez összesen 1015 számítást jelent másodpercenként. Az amerikai kormány megrendelésére épített gépet az Energiaügyi Minisztérium egyik illinois-i kutatóközpontjában állítják üzembe az év során. Két további gépet további amerikai kutatólaborokban helyeznek majd el, míg egy negyediket a brit tudományos és technológiai tanács rendelt meg. A szupererős gépek számos összetett szimulációt futtatnak majd, a részecskefizikától kezdve a nanotechnológiáig.

A komputer háromszor olyan gyors, mint a szintén az IBM által épített Blue Gene/L, amely jelenleg a leggyorsabb szuperszámítógép megtisztelő címét viseli. Ez a komputer a kaliforniai Lawrence Livermore National Laboratory-ban található, ahol az amerikai nukleáris arzenál biztonságát szavatoló műveleteket végez. A 131 072 processzorral szerelt gépcsoda korábbi mérések szerint 280,6 teraflopos sebességet ért el, s elméletileg 367 teraflopra képes.

Ezzel összehasonlítva a Blue Gene/P-t 294 912 processzorral látták el, s egy petaflopos sebességet is elérhet. A nagysebességű optikai hálózat segítségével összekötött processzortenger azonban tovább bővíthető, így elméletileg lehetséges, hogy akár 884 736 feldolgozóegység is képes együttműködjön, három petaflopos sebességet elérve ezáltal.

„A Blue Gene/P a világ jelenlegi legerősebb szuperszámítógépes platformjának továbbfejlesztett változata” – nyilatkozta a BBC-nek Dave Turek az IBM „deep computing” részlegének alelnöke.

A Blue Gene gépek azonban csak egy részét képezik az IBM szuperszámítógépes portfoliójának, amely a világ 500 leggyorsabb gépének közel a felét mondhatja saját fejlesztésnek. A kék óriás jelenleg is fejleszt egy kisebb teljesítményű szupergépet az Energiaügyi Minisztérium Los Alamos-i laboratóriumába. A Roadrunner kódnevű gép percenként 1600 billió számítást végez majd el másodpercenként. Ezt 16 000 szabványos lapka és ugyanennyi, a PlayStation 3 nevű konzolban debütáló úgynevezett Cell processzor teszi majd lehetővé.

A Cell chipek darabonként nyolc processzorból állnak, amelyek között egy központi egység osztja szét a feladatokat. Minden cella 256 milliárd számítást végez el másodpercenként. Ennek köszönhetően a Roadrunnerbe jóval kevesebb lapkát kell majd beépíteni, mint elődeibe.

A leggyorsabb szuperkomputer címért versenyez a Sun Constellation nevű masinája is, amely ha elkészül 1,7 petaflopra lesz majd képes. Az első Constellation-osztályú gépet - a Ranger kódnevűt - a University of Texas Austin számára készítették, ez „csupán” 500 teraflopos sebességgel számol.

hvg360 Németh András 2025. január. 12. 15:30

Minden irányba hajlítható, testmeleg plüssállat, ami eltűri, hogy szereted – hogyan lett a kutyából négylábú gyerek?

Egyre több az olyan kutyatulajdonos, aki úgy érzi, számára mindenkinél fontosabb négylábú barátja. A háziállatok, közülük is elsősorban a kutyák szerepe néhány évtized alatt gyökeresen megváltozott, a tudósok szerint eljött a háziasítás új hulláma. Mit mond el a magyar kutyákról és gazdáikról az ELTE etológiai tanszék felmérése, és milyen típusú kutyák kerülhetnek többségbe néhány évtizeden belül?