2008. március. 10. 12:12 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 10. 11:50 Tech

Dél-Korea inkább egy nőt küld a Nemzetközi Űrállomásra

A korábbi jelölt személyét megváltoztatva, nő lesz Dél-Korea első űrhajósa, aki egy orosz űrhajó fedélzetén ez év áprilisában a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) utazik.

A tudományos minisztérium sajtóértekezletén hétfőn Szöulban közölte: Ji Szo Jon lép majd az eredetileg kijelölt Ko Szan helyére. Dél-Korea tavaly szeptemberben Ko Szant nevezte meg első számú jelöltjének, de az orosz űrhajózási hivatal a múlt hónapban kérte a jelölt személyének megváltoztatását, mert a jelölt megsértette az orosz kiképzőközpont szabályzatát.

Az orosz hatóságok tájékoztatása szerint Ko Szan engedély nélkül, egy orosz kollégája segítségével kölcsönzött ki egy könyvet a könyvtárból, amelyet tavaly szeptemberben hazaküldött. A férfi később visszaadta a könyvet, és a történteket azzal magyarázta, hogy egyéb holmijával együtt véletlenül került a hazaküldendő csomagjába a könyv. Az orosz hivatal hangsúlyozta, hogy a kis fegyelemsértésnek és engedetlenségnek is súlyos következményei lehetnek.

A 29 éves Ji Szo Jon, aki eddig a tartalék szerepét töltötte be, és szintén az orosz űrközpontban készült a küldetésre, tíz napot tölt majd az ISS fedélzetén öt kozmonauta, köztük egy amerikai nő társaságában. Dél-Korea a világ harmincötödik, Ázsia hatodik állama, amely űrhajóst küld a világűrbe.
 
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.