Tech techline.hu 2008. február. 22. 07:05

Kevéssé ismert kiegészítők a Flickrhöz

A digitális fényképezőgépek árának csökkenése sokak...

A digitális fényképezőgépek árának csökkenése sokak kedvét meghozta ahhoz, hogy megörökítsék életük, környezetük legszebb, legérdekesebb pillanatait. Az első néhány száz, ezer kép elkészítése után már felmerül annak az igénye, hogy az alkotásokat másoknak is megmutassuk, és persze nemcsak ismerőseinknek, barátainknak, hanem akár az egész világnak. A legjobb megoldás erre egy internetes képmegosztó, például a Flickr. A képek közszemlére tételén kívül itt egy olyan közösségbe csöppenhetünk, amelynek tagjai imádják a fényképezést.

A közösségi élet nem ér véget a képek feltöltésével, sőt, valójában csak ezután kezdődik. Ha megtetszik valakinek a felvétele, a készítőjét felvehetjük a Contact listába. Ha pedig sok mindenkinek szeretnénk dicsekedni egy-egy jól sikerült fotónkkal, akkor a képet elküldhetjük különböző Groupokba. Újonnan szerzett ismerőseinkkel levelet válthatunk, a csoportokba dicsérhetjük vagy bírálhatjuk mások képeit, részt vehetünk beszélgetésekben és versenyeken. Mindezekhez a tevékenységekhez azonban nem árt, ha igénybe veszünk egy kis segítséget. Ez pedig nem más, mint a Firefox vagy Flock böngészőhöz írt kiegészítők, szkriptek sora.

A Group alapfogalom a Flickr képmegosztó rendszerben. Amikor feltöltünk egy fotót, legtöbbször csak azok fogják megnézni, észrevenni, akiknek erről üzenetet küldünk. Ha azonban olyanoknak is meg szeretnénk mutatni, akik hasonló témájú képeket készítenek, akkor csatlakoznunk kell valamelyik Grouphoz. Több ezer csoport létezik a Flickren, így biztosan találunk olyat, amelyikbe beleillenek képeink. De annak sincs semmi akadálya, hogy magunk hozzunk létre új Groupot.

A csoportok rendkívül változatos szempontok alapján szerveződnek

A csoportok mérete meglehetősen változó, vannak olyanok, amelyeknek több tízezer tagja van és százezer fölött van a beküldött képek száma, azonban olyan is akad bőven, amelyet egy-két személy tart fent és csak még csak pár kép került bele. Ha megtaláltuk a kedvünkre való csoportokat, akkor egy-egy új kép feltöltése után kiválaszthatjuk, melyik csoportba küldjük el. Ehhez használhatjuk a Flickr beépített Organize utasítását. Ezen az oldalon a kiválogatott képeket elküldhetjük egy-egy Groupba. A gond csak az, hogy egyszerre csak egy csoportba tudunk képet küldeni. Aki intenzíven használja a Flickrt, az nem ritkán 200-300 csoportnak is a tagja, és az új képeit ezek közül sokba fel szeretné tölteni. Meglehetősen hosszadalmas és unalmas feladat ezt a műveletet egyesével elvégezni.

A hagyományos kezelőfelülettel egyszerre csak egy csoportba tudjuk a képeinket elküldeni

Létezik azonban egy Multi Group Sender szkript, ami elvégzi helyettünk a feladatot. Ez egy Greasemonkey szkript, így a használata előtt telepíteni kell a Firefox-hoz a Greasemonkey bővítményt. Ezután ha egy kép felett található Send to Group ikonra kattintunk, akkor nem a Flickr eredeti ablaka jelenik meg, hanem a Multi Group Sender. Itt láthatjuk azoknak a csoportoknak a listáját, amelyeknek a tagjai vagyunk. Egyszerre több csoportot is kijelölhetünk, és a kiegészítő automatikusan elküldi mindegyik csoportba a képet. Arra is van lehetőség, hogy csoportok kijelölését elmentsük, így később még könnyebben tudjuk több csoportba is elküldeni a hasonló képeket. Egyetlen dologra kell figyelnünk, hogy egyszerre nem lehet harmincnál több csoportba küldeni a fotót, ha ez nekünk nem elég, akkor több lépésben tudjuk megtenni ezt.

Egyszerre több csoportba is elküldhetjük fotónkat

A Flickr közösségi életében nagy szerepe van a képekhez fűzött megjegyzéseknek, az úgynevezett Commenteknek. Mindenki örül, ha a fotói mellett dicsérő szavakat olvas, éppen ezért ha olyan képet találunk, ami tetszik, írjunk mi is bátran megjegyzést. A megjegyzések általában angol nyelvűek, de a nyelvtudás hiánya senkit sem kell hogy visszatartson, mert nem a helyesírás a fontos. Gyakran lehet olyan képekkel találkozni, amelyhez több különböző nyelven is sorakoznak a gratulációk, megjegyzések. Ha tudjuk a fotó készítőjéről, hogy melyik országban él, még egyszerűbb a Comment írása. Így a magyarországi vagy távol élő, de magyar anyanyelvű fotósoknak nyugodtan írhatunk magyarul.

Amikor egy csoporthoz csatlakozunk, a Group szabályai között szerepel, hogy naponta, hetente hány képet lehet feltölteni, illetve, hogy hány másik képhez kell megjegyzést fűznünk egy kép feltöltésekor. Ezt a „munkát" könnyíti meg egy másik Greasemonkey szkript, a Quick Comment. Ennél előre definiálhatjuk a leggyakrabban használt megjegyzéseinket, például, hogy nagyon szépek a kép színei, ügyes kompozíció vagy ritkán látott felvétel.

Aki sokat használja a Flickrt, annak sokat segíthetnek a Greasemonkey szkriptek

Amint beépül ez a szkript a böngészőbe, a fényképek alatt nemcsak a Flickr szabványos Add your comment mezője fog megjelenni, hanem egy legördülő menü is, ami a korábban megírt, gyakori megjegyzéseinket tartalmazza. Ha kiválasztunk innen egyet, annak a szövege bemásolódik a megjegyzés ablakba. Egymás után több ilyen szövegrészt is bemásoltathatunk, azaz mindig az adott képnek megfelelően állíthatjuk össze a hozzászólásunkat. A Quick comment akkor is nagyon hasznos lehet, amikor a megjegyzéshez egy HTML kódot akarunk beszúrni. Sok csoportnál divat, hogy kis ikonokkal színesítik a megjegyzéseket, ehhez pedig HTML sorokat kellene beírni. Ehelyett egyszer kell a szkript beállításainál bemásolni a kódot, azután már csak ki kell választani a megfelelőt.

Csak be kell másolni a leggyakrabban használt megjegyzéseket

Persze arra is kíváncsiak vagyunk, hogy az általunk készített képekhez mit szólnak mások. A fotóinat tartalmazó oldalon minden kép alatt láthatjuk, hogy hány comment tartozik hozzá, azonban magukat a megjegyzéseket csak akkor tudjuk elolvasni, ha egyenként megnézzük a képeinket. Ha azonban telepítjük a Quick View of Photo Comments szkriptet, sokkal könnyebben el tudjuk olvasni a hozzászólásokat. Ilyenkor ha a kis képek alatt található és megjegyzések számát jelző linkre kattintunk, akkor egy új ablakban megjelennek a fotóhoz írt megjegyzések, anélkül, hogy át kellene lépnünk a fotó nagyméretű változatát tartalmazó oldalra. Ezután elegendő a megjegyzéseket tartalmazó ablak mellé kattintani, hogy eltüntessük azt. 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.