Tech techline.hu 2007. november. 21. 05:00

A legjobb ingyenes online képszerkesztők

Így azután nem „szemeteljük” össze a gépet – amelyen éppen...

Így azután nem „szemeteljük” össze a gépet – amelyen éppen vendégeskedünk – mindenféle telepíthető trial és freeware szoftverrel. Két esetben különösen jól jön az ilyen lehetőség. Az egyik, ha külföldön szeretnénk feltenni képeinket egy képmegosztó oldalra, de előtte kicsit retusálnánk rajtuk, ilyenkor irány egy internetkávézó, és már dolgozhatunk is (normális dolog az egy nyaraláson?).
A másik eset, amikor a céges gépeken a rendszergazdák megtiltják, hogy programokat telepítsünk. Most nem szeretnénk ujjal mutogatni, de láttunk már ilyet mifelénk is... :)
Persze még számtalan oka lehet annak, hogy nem egy szoftvert telepítünk, hanem megpróbáljuk beérni az online képszerkesztők nyújtotta lehetőségekkel.
Ennek a „területnek” vannak még korlátai, de azért gyorsan fejlődik. Sajnos e gyűjteménybe még nem kerülhetett be az Adobe Photoshopjának online változata, pedig készül az is. Ha végre megjelenik, bemutatjuk. Addig viszont érjük be a jelenlegi kínálattal, amelyben a többség sajnos nem tökéletes, de nagyon ígéretes!


Splashup
Az egyik legjobb az online képszerkesztők között. Teljesen ingyenes, csak egy egyszerű regisztrációra van szükségünk a használatához. Ha ezzel megvagyunk, csak kattintsunk a Jump right in feliratú képre, és máris a képszerkesztőben találjuk magunkat.
A rendszer Flash-alapú, és a gyorsabbak közé tartozik. A felépítése megtévesztésig hasonlít a régebbi Photosopokéra, legfeljebb grafikailag kicsit modernebb (mellesleg nagyon ízléses).
Mivel külön ablakban nyílik meg, saját menüvel, palettákkal, olyan érzésünk lehet, mintha egy telepített programmal dolgoznánk. Kész összkomfort! Megnyithatunk egyszerre több képet, elérhető a legtöbb ilyen programban megszokott eszköz (sajnos klónozni nem tud), van sokféle effekt és szűrő, használhatunk rétegeket, és ha kedvünk tartja, akár a teljes képernyőn is dolgozhatunk. Komolyan, az online képszerkesztés kánaánja, ráadásul még rétegeffektek is vannak benne (árnyék, ragyogás stb.).

Olyan, mint egy régi Photoshop

Külön érdekessége, hogy nemcsak arról a gépről tölthetünk be szerkesztendő képeket, amelyik előtt ülünk, hanem számos webes képmegosztóról is: Flickr, Picasa, Facebook vagy akár tetszőleges URL cím. Sőt, ha webkamera van a gépben, még azzal is tudunk képet készíteni, amelyet rögtön nekiláthatunk megszerkeszteni is.
A tesztképekkel könnyen elbánt a program (egyszerre dolgoztunk benne két darab 100 dpi-s, 1680x1050 pixel méretű, RGB-s képen). Az effektek és a szűrök gyorsan és gond nélkül működtek.
Persze néhány dolog azért hiányzik belőle: a maszkolás, a klónecset és a billentyűkombinációk használatának lehetősége. De hát semmi sem tökéletes, a Splashup pedig még csak béta, így van rá esély, hogy ezek még belekerüljenek. Egyelőre szintén a béta létnek tudtuk be azt is, hogy egy igen fontos funkcióval, a másolással is gondjai akadtak, nevezetesen a kijelölt területet ugyan másolta, de egyben el is tüntette a réteg eredeti tartalmát (OS X és Windows XP alatt, Netscape, Safari és Internet Explorer 7 esetében egyaránt). Szóval akadnak még hibák... De ha ezeket kijavítják, a Splashup tökéletes képszerkesztő lesz. Legalábbis az online választék tagjaként.
A képeket egyébként jpg, png vagy fxo formátumba menthetjük, ám a rétegek minden esetben elvesznek. :(
Megnyitni is ezeket a formátumokat tudjuk.


[[ Oldaltörés: Második oldal ]]


picnik
Ez talán a legszebb megoldás az összes közül (ez is Flashben készült), ráadásul nem kell regisztrálnunk a használatához, azonnal a dolgok közepébe vághatunk. Feltölthetünk rá képeket a gépünkről, vagy itt is használhatjuk a Flickr, a Picasa, a Facebook, a Photobucket vagy a Webshots szolgáltatásokban tárolt anyagainkat.
Egyszerre csak egy képpel babrálhatunk, és rétegkezelés sincs, de fotóink gyors helyrepofozásához tökéletes a program. Beállíthatjuk a színeket, az élességet, eltűntethetjük a piros szem effektusokat, forgathatunk, méretezhetünk, vághatunk, sőt, Auto-fix lehetőség is van, ha sietünk. Ez esetben a program maga állít be mindent, ami szerinte jól jön a fotónak. Ezeket a lehetőségeket az Edit fülön találjuk. Van viszont Create fül is a felületen!  Itt különböző effekteket ereszthetünk rá a képre. Szépia vagy fekete-fehér színvilág, egyetlen kattintással. Sőt, akadnak itt kifejezetten látványos effektek is, ám ezek egy részéért már pénzt is kell áldoznunk (25 dollárt egy évre).

Szép, gyors, ügyes

Ugyanígy különböző objektumokat, szövegeket is elhelyezhetünk még képünkön, sőt, be is keretezhetjük. Ilyenkor szintén van számos ingyenes lehetőség (fontok, objektumok, keretek) és persze még több, ha fizetni is hajlandóak vagyunk.
A mentésnél azonban már nincs kötöttség, a képeinket JPG, PNG, GIF, BMP, TIFF vagy éppen PDF formátumban is eltárolhatjuk.
A picnik egyszer sem mondott csődöt. Ha gyorsan szeretnénk a fotóinkat retusálni, a legjobb, ha ehhez az online képszerkesztőhöz nyúlunk.

Snipshot
A Snipshot szintén egy nagyon szépen kivitelezett online képszerkesztő, amely még gyorsnak is mondható. Mindent tud, ami a fotók ráncfelvarrásához szükséges: méretezés, vágás, színek és fények változtatása. Van egy gombnyomásos képoptimalizálás, és persze fogathatunk is kedvünkre. Mindezt ingyen.
Igen, nem véletlenül maradtak ki ezúttal az effektek. Azok ugyanis ingyen nincsenek benne. Pontosabban grayscale képet készíthetünk, ha nem vagyunk hajlandók havi 9 dollárt áldozni a többi – amúgy látványos – képi effektre.
Persze ennyi pénzért senki nem venne néhány effektet, de kapunk még RAW fájl szerkesztési lehetőséget, portrészerkesztőt, több kimeneti fájlformátumot, és szerkeszthetünk 10 MB-nál nagyobb képeket is. Mellesleg a kimeneti fájlformátumokra már így sem lehet panaszunk, JPEG, GIF, TIFF, PSD, PNG és PDF fájlt is készíthetünk (és ezeket a PDF kivételével meg is nyithatjuk, PDF-et viszont csak akkor, ha fizetünk).

Retusálni ingyen lehet vele... Effektezni pénzért...

Onlinephototool.com
Ez a program már nem Flash-, hanem Java-alapú. Aki el tudja képzelni a Windows Paintjét kicsit felturbózva, online változatban, az tulajdonképpen már képet alkotott az Onlinephototool.com-ról is. Sok mindent tud, adott esetben jobban járunk vele, mintha a Paintet használnánk, PNG, JPEG, GIF és BMP képeket manipulálhatunk a segítségével. A Filter menüben itt is rengeteg effektet és szűrőt találunk, az Image menüben pedig a szokásos dolgokat, méretezés, vágás, sőt még keretezés is. Rétegeket nem kezel, és egyszerre csak egy képpel dolgozhatunk. A fotóink retusálására viszont szinte tökéletes, hiszen itt is állíthatjuk a színeket, az élességet, sőt még klónecset is van (még ha nem is tökéletes).
A rendszer, hűen a Javához, nem kapkod, de azért elviselhető sebességgel dolgozik. Az Onlinephototool.com használata ingyenes, még regisztrálnunk sem kötelező. Ha mégis megtesszük, úgy a képeinket online is tárolhatjuk (maximum 1200x1200 pixeles méretig). Ennek hiányában pedig menthetjük a gépünkre, vagy elküldhetjük e-mailben, közvetlenül a programból.

Felturbózott Paint

myImager.com
Egy képszerkesztő, amelyik nem hasonlít képszerkesztőre. A menü tulajdonképpen legördülő listákból áll, és egy olyan Google hirdetést sikerült alájuk applikálni, amelyre az ember önkéntelenül is rákattint, mert azt hiszi, a „program” része. Ezt és az 500 KB-os méretkorlátozást leszámítva, nagyszerű kis online képszerkesztővel van dolgunk itt is. Méretez, forgat, tükröz, variálhatjuk a fényeket, a színeket és az élességet, és még néhány effektet és szűrőt is találunk benne. Mondjuk tehát úgy, hogy végszükség esetén mindent meg tudunk vele csinálni, bár fotóretusálásra a méretkorlátozás miatt szinte alkalmatlan, hiszen a digitális gépek manapság akár 8 megapixeles képeket is kreálnak, azt pedig nem tölthetjük fel ide normális minőségben.


[[ Oldaltörés: Harmadik oldal ]]




Ráadásul a program ritka fapados és lassú is. Szóval tegyük el azokra az időkre, amikor az előzőleg ismertetett oldalak éppen szerverproblémákkal küzdenek. No, akkor – de csakis akkor – jól fog jönni a myImager.com is...

Rondább már nem nagyon lehetne...

pixer.us
A leggyorsabb megoldások egyike, ha csak helyrepofozni szeretnénk egy fotónkat. Nem kell se regisztráció, se hitelkártya, csak egy böngésző. Méretezni, vágni, forgatni tudunk. A használata szinte gyerekjáték, bár a felület egy kicsi talán szokatlan az offline képszerkesztőkön edződött felhasználóknak. Állíthatjuk a fényeket, a képélességet, a színeket egyaránt, sőt, még néhány speciális effekt is a rendelkezésünkre áll.
Az egyetlen szépséghibája – mert persze az is kell legyen –, hogy néha megmakacsolja magát és egy-egy művelet végeredményének a nagy semmit kapjuk. Szerencsére van Undo lehetőség, sőt, visszatérhetünk az eredeti képhez is. Amúgy szinte minden online szerkesztőre áll, hogy nem az eredeti képünkkel dolgozik, hanem a feltöltött változattal, így az eredeti biztonságban van ott, ahol tartjuk. Ettől függetlenül érdemes nem felülírni mondjuk mentéskor/letöltéskor az eredeti fotót a módosítottal, hátha később még szükségünk lehet rá.
Mindent egybevetve a pixer.us letisztult, gyors, csak kicsit bizonytalan járású. De azért használjuk nyugodtan, mert nagyon hasznos kezdeményezés.

Letisztult, gyors, és bizonytalan

xmgimage
Az xmsimage nemcsak fotószerkesztő, hanem egyben egy fotómegosztó oldal is. Itt is két lehetőségünk van. Használhatjuk ingyen, ez esetben 200 MB tárhelyet és alap képszerkesztési funkciókat kapunk, vagy előfizethetünk rá, és akkor megszabadulunk évente 15 dollártól, cserébe viszont kapunk 5 GB tárhelyet és további szerkesztési lehetőséget. Mondanunk sem kell, mi az ingyenes lehetőségekre voltunk kíváncsiak. Mivel nem akartunk képet megosztani, csak kicsit akartunk retusálni néhány fotót, így a 200 MB tárhely több, mint elég. Fel is töltöttünk rögtön három képet, hogy megnézzük, milyen képszerkesztési lehetőségek vannak a programban.
Nos, ingyen valóban csak alapdolgokat kapunk: forgatás, méretezés, vágás és néhány effekt. Nem sok, ebből a szempontból ez már inkább a „futottak még” kategória. Sajnos emellett még kissé rendezetlen és lassú is a felülete, de hát kell lennie egy válogatásban leggyengébb láncszemnek is. Íme, ez az. Viszont ha effektezésre támad kedvünk, azt legalább egyszerűen megoldhatjuk itt is, mint ahogyan a képek méretezését, vágását is.

Eddig, és ne tovább...

Ezek tehát a jelenleg talán legjobbnak mondható online képszerkesztők. Mi el tudnánk viselni egy Photoshopot is online változatban, de arra még várnunk kell. Addig azért ha egy képet kell gyorsan retusálni vagy kicsit átszerkeszteni, nem mondható, hogy nincs rá lehetőség az interneten, ráadásul ingyen.


Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.