Tech techline.hu 2007. október. 25. 08:00

Pixel: Photoshop konkurens, olcsón, minden platformra

Ilyen próbálkozás a Pixel is, amely 38 dollárért igyekszik kínálni a...

Ilyen próbálkozás a Pixel is, amely 38 dollárért igyekszik kínálni a Photoshop valamennyi szolgáltatását, ráadásul szinte minden platformon, Linuxon, Windowson, OS X-en, QNX-en, BeOS-on, de még DOS verzió is van belőle (utóbbit nem tudtuk kipróbálni, mert mire odaértünk, bezárt a számtech-múzeum)! 

A Pixel alapvetően erre a keresztplatform létre alapozhat, hiszen Linuxon például nincs Photoshop, ott nagy űrt tölt be, különösen, ha az ingyenes szoftvereken nevelkedő linuxos közösség hajlandó lesz fizetni érte (bár valljuk be, 38 dolcsi nem akkor összeg, amelyet egy képszerkesztőért józan gondolkodással ne lehetne kifizetni). Windowson és OS X-en azért már nem ilyen rózsás a helyzete, hiszen ezeken a rendszereken egyelőre elsöprő a Photoshop és a Photoshop Elements előnye.

Nagyon hasonlít...

Mit kínál a Pixel?
A Pixel felülete nagyon emlékeztet a Photoshop korábbi verzióinál megszokottra, így átlátni viszonylag könnyű lesz azoknak, akik már használták az Adobe szoftverét. Az Eszköztár és a Paletták szinte csak a grafikájukban térnek el a konkurenstől (viszont rondábbak, amitől kicsit kusza összhatása van a programnak). A rétegkezelőn még a rétegeffektek (árnyék, ragyogás, dombormű, keret stb.) is megtalálhatók, ráadásul villámgyorsan működnek.

Rengeteg effektet találunk a programban (ezek nagyjából lefedik a Photoshop effektlehetőségeit: fény, renderelés, blur stb.), ezek szintén gyorsak, de a nagy sebesség amúgy általában is jellemző a programra. A maszkolás és egyéb nyalánkságok természetesen gond nélkül megoldhatók.

Rétegeffektek

A PSD állományokat viszont csak olvasni tudja, ha ilyeneket mentünk, azt már a saját formátumában teszi. Ez mondjuk otthoni környezetben apró szépséghiba, hiszen ha publikálni akarjuk elkészült képeinket, azt többnyire úgyis JPG vagy TIFF formátumban tesszük, ezeket pedig természetesen a Pixel is ismeri. Munka esetén viszont már bajos lehet, ha nem képes kommunikálni ezen a téren a Photoshoppal.  Ráadásul nagyobb PSD-k esetén a beolvasáskor hajlamos szó nélkül bezáródni a program, ami nem lesz a munka hajrájában tartó grafikusok kedvenc „szolgáltatása” (legfeljebb a rémálma). Úgy látszik, a keresztplatform elérhetőség és a sebesség mellé társult a bizonytalan a működés is (platformtól függetlenül, Windows és OS X alatt egyaránt képes eltávozni a program egy szó nélkül). Örömteli viszont, hogy nem csak RGB-ben, hanem CMYK-ban is dolgozhatunk a programmal, így nem csak webes és multimédia grafikák, hanem nyomdai munkák elkészítésére is alkalmas lehet.

Rengeteg effekt

A beépített munkaasztalok használata remek elgondolás, nagyon kényelmes, ha több képpel dolgozunk. Extra szolgáltatás, a Fájl/Export menüben található Web Fotógaléria menüpont, amelynek a segítségével HTML alapú fotóalbumot készíthetünk képeinkből. 

Feltűnt, hogy magyar menüpontokat írtam? Bizony, a Pixel még magyarul is tud (az OS X-es verzió sajnos nem)! Ez azért plusz pont még akkor is, ha néhol a fordítás eléggé - hogy is mondjam - fura, néhol pedig maradtak angol szavak. De hát ez a most megjelent 1.0 is még csak egy béta, szóval van remény a fejlődésre.

Jövőkép
A Pixel nagyon ígéretes alkalmazás. Mindazt persze nem tudja, mint amit a Photoshop, de otthonra bőven megteszi: gyors, emellett nagyszerűen használható képszerkesztésre, fotóretusálásra. Néha ugyan elszáll, de ez otthon még talán belefér (bár nem nagy öröm). Ha nem jön be, még mindig ott az Adobe Photoshop Elements, amely szintén többet nyújt, megbízható és viszonylag olcsó is (igaz a Pixel fele annyiba kerül mint az Elements).

A DTP stúdiókból nem fog mindenki elrohanni és váltani, mert azért vannak itt még hiányosságok és a megbízhatatlan működés sem engedhető meg munka közben. A Photoshop CS3-mal összevetve pedig egyelőre esélytelen a Pixel (persze nem árban...).
A GIMP viszont komoly csapást szenvedhet, hiszen a Pixel jóval kényelmesebben használható. Persze a GIMP meg teljesen ingyenes, így itt a nagy kérdés, hajlandók-e legalább minimális összeget megadni a felhasználók a kényelemért és a sebességért.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.