Tech techline.hu 2007. szeptember. 20. 05:00

Kémkedjen a Google Earthszel!

A Google Earth legújabb, 4.

A Google Earth legújabb, 4.2-es változatában megjelent egy új réteg (layer) a Featured Contents csoportban, Gigapxl Photos néven. Ha bekapcsoljuk, akkor kis fényképezőgépet ábrázoló ikonok jelennek meg a földgömbön, olyan helyeket jelölve, ahol különlegesen nagy felbontású fényképeket találhatunk. Ezek a fotók természeti látványosságokat és építészeti alkotásokat ábrázolnak. Az elnevezés nem véletlen, ezek a képek több gigányi képpontból állnak. Ha a helyeket jelölő ikonra kattintunk, egy ablakban megnézhetjük a fotó kicsinyített változatát, elolvashatjuk a tudnivalókat a nevezetességről. Egy dupla kattintással vagy a „Fly into this photo” linkre kattintva, kellemes repüléssel jutunk a kép készítésének helyszínére, ahol a megjelenítés átvált háromdimenziós nézetre és a műholdkép előterében megjelenik az óriási felbontású fotó.
A térkép jobb felső sarkában lévő vezérlőgombok jelzik, hogy ezen a képen egyre apróbb részleteket figyelhetünk meg. Ha például kezdetben egy műemléképület-együttest látunk, egészen addig közelíthetünk a fotóra, amíg az egyik újságos automata ablakába kitett napilap vezércikke is olvashatóvá válik.
Ezeket a különleges felvételeket a Gigapxl Project (gigapxl.org) készíti, pillanatnyilag az Amerikai Egyesült Államok és Kanada területén. A nagyvárosok közül San Francisco, Los Angeles, San Diego, Calgary, Colorado Springs, Dallas, Seattle és Denver részleteit ismerhetjük meg, a természeti csodák közül pedig nem hiányzik a  Grand Canyon vagy  a Yellowstone park.

A weben is kóstolót kaphatunk a gigapixeles képek felbontásából

A kezdeményezésről a név alapján azt hihetjük, hogy digitális fényképezőgéppel dolgoznak, azonban ilyen felbontású kamerák nem léteznek. Ezért a fotók hagyományos filmre készülnek, majd ezt szkennelik be egy olyan berendezéssel, amelynek 6 mikron a felbontása. Az keletkezett kép 4000 és 6000 megapixel közötti felbontású. A kisebb méretű képek 44000 x 22000, a nagyobbak 88000 x 44000 képpontból állnak.  Ezt a felbontást talán úgy lehet a legjobban elképzelni, hogy ha egy hagyományos tévéképernyőn szeretnénk annyi képpontot megjeleníteni, amennyit egy ilyen fotó tartalmaz, 10 ezer tévére lenne szükségünk.

[[ Oldaltörés: Második oldal ]]

Ezeket az adatokat olvasva már nem kell csodálkozni, ha gyakorlatilag tetszőleges mélységig zoomolhatunk egy-egy ilyen különleges fotóra.    
Ezeket a képeket eredetileg nem azért készítették, hogy egy újabb látványossággal bővítsék a Google Earth-t. A világ csodáinak dokumentálása volt a cél, olyan felvételekkel, amelyekből az adott hely legapróbb részletei is megismerhetők. 

Egy kis fényképezőgépet ábrázoló ikon jelzi a Gigapxl képek helyét

Itt még hagyományos fotónak tűnik a felvétel

Az előző kép egy kis részlete

Aki még nem töltötte le az ingyenes Google Earth programot, az is ízelítőt kaphat abból, mit is jelent egy ekkora felbontás. A Gigapxl Project oldalain találhatunk egy nagy képgyűjteményt, amelyek közül egyet-egyet kiválasztva egy képsorozathoz jutunk, ami egyre nagyobb részletességgel mutatja a felvételt. Például a http://gigapxl.org/gallery-WhitePass.htm címen egy hegy gyomrába vágott alagútból kibukkanó vonatot találunk, és a képsorozat végére már azt is tudni fogjuk, hogy a mozdonyvezető melyik baseball csapat sapkáját viseli.

Hirdetés