2007. december. 13. 13:20 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2007. december. 13. 13:08 Tech

Emberkísérleteket engedélyeztnének fegyverteszthez

Többféle hatást ötvöző nem-halálos fegyvert fejlesztenek a pennsylvaniai Applied Research Laboratoryban. Az intézet hangsúlyozza, a médiába eljutó hírek ellenére számos fegyver nem jut tovább a kísérleti fázisnál, kutatási adatok pedig csak elvétve akadnak.

Sheriff: hanggal, fénnyel,
fájdalommal támad
© wired.com
Hang- és fényhatásokkal támadó nem-halálos fegyvert fejleszt a pennsylvaniai ARL (Applied Research Laboratory), nyilatkozta Nicholas C. Nicholas, a labor főkutatója a Directed Energy and Non-Lethal Weapons 2007 konferencián. Az ún. DSLAD (Distributed Sound and Light Array Debilitator) nevű fegyvert a labor jövő év első felében fogják tesztelni és azt vizsgálják, a zavaró hangok és fényhatások ötvözése harcképtelenné tudja-e tenni a megcélzott tesztalanyokat. A remények szerint egyensúlyvesztést, szédülést és hányingert tapasztalhatnak az emberi kísérletek során.

Az ARL kutatása azért számít különlegesnek, mivel a legtöbb nem-halálos fegyver tesztjét nem embereken tesztelik, így pontos hatásmechanizmust sem lehet felmutatni. A labor ezt a hangfegyverekkel kapcsolatban akarja először megvalósítani, azt tesztelnék, hogy 130 decibelen működő hangfegyvereknek van-e puszta hangerejükön kívül más zavaró hatásuk. Nicholas azt nyilatkozta a Wired magazinnak, hogy a decibelérték növelésével egyre kevesebb tesztadat elérhető, a teszteléshez használt jelenlegi standardok pedig nem mérvadóak.

A készítendő mérési eredmények vélhetően közelebb hozzák a megvalósuláshoz a Sheriff projektet is (képünkön). A Védelmi Minisztérium által fejlesztett kompakt rendszer ötvözné a hang- és a fájdalomsugár, valamint egy vakító lézerfegyver hatásait, de 2006-os sajtóvisszhangja óta gyakorlatilag nem is szerepelt többet a nem-halálos fegyverekkel kapcsolatos híradásokban.
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.