2007. november. 16. 15:37 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 16. 15:35 Tech

Harctéri útmutató az amerikai hadsereg nem halálos fegyvereihez

A kézikönyvben a legújabb, nem halálos fegyverek helyes használatát ismertetik a katonákkal. Ezek között találni elektromos sokkolókat, lézeres vakítókat, paprikaspray-t és hangfegyvereket is.

Akcióban a Silent Guardian amerikai
mikrohullámú fegyver
© AP
A Wired magazin blogjának értesülései szerint a Field Manual 3.22-40: Multi-Service Tactics, Techniques, and Procedures for the Tactical Employment of Nonlethal Weapons című útmutató az összes olyan fegyver használatát tárgyalja, amelyeket úgy terveztek, hogy használatuk lehetőleg ne okozzon halált.

„A különböző krízisek által sújtott, egyre urbanizálódó régiókban megnő az esélye annak, hogy civilek meglehetősen sebezhető csoportjai veszélyes helyzetekbe kerüljenek városi környezetben” – olvasható a kézikönyvben. „Ezért hatékonyabb olyan fegyvereket bevetni, amelyek használata kevesebb halálos áldozattal jár.”

Fontos megjegyezni, hogy az úgynevezett nem halálos fegyver elnevezés korántsem jelenti azt, hogy használata nem okozhat halált, vagy maradandó károsodást. A kézikönyv szerint ezen fegyvereknél az elnevezés csupán „azok céljára utal, nem jelent garanciát”. „A nem halálos fegyverek szerep jellemzően az, hogy erőt mutassanak, fizikai akadályt képezzenek, tompa lövedékeket lőjenek ki, illetve erős zajt vagy fényt generáljanak, hogy pszichológiai hatást tudjanak kiváltani és megzavarják az ellenfeleket.”

A kézikönyv kitér a nem halálos fegyverek bevetési lehetőségeire. Azonban a biztonságtechnikával és hadiparral foglalkozó Secrecy News felhívja a figyelmet rá, hogy az „erőszakos konfliktusok hatásainak és következményeinek enyhítésével paradox módon a nem halálos fegyverek akár meg is növelhetik az erőszak kitörésének az esélyét bizonyos helyzetekben”.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.