2007. augusztus. 01. 15:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 01. 14:44 Tech

Autóra szerelhető lézerfegyvert fejleszt a Boeing

A repülőgépgyártó cég az amerikai hadsereg megrendelésére kezdett bele a sugárfegyver kifejlesztésének első szakaszába. Az eszközzel rakétákat, tüzésrségi lövedékeket és aknavetőket is semlegesíthetnének.

A HEMTT-re kerülhetnek az első
hordozható lézerfegyverek
© US Army
A BBC értesülései szerint a szilárd-állapotú (solid state laser - SSL) lézerfegyvert egy tíztonnás, nyolckerék-meghajtású taktikai teherautóra szerelnék fel. A Boeing az első fázisban a lézersugár irányítórendszerét fejleszti ki.

Az amerikai hadsereg számos projektet futtat a harctéri lézerek kifejlesztése érdekében. A Boeing az első szakaszban hétmillió dollárért fejleszti ki a HEMTT nevű (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck) járművekre kerülő rendszert, amelynek feladat, hogy pontosan célozza és fókuszálja a lézersugarat az ellenséges célpontokra.

A Nagyenergiájú Lézertechnológia Demonstráció (HEL TD – High Energy Laser Technology Demonstrator) nevű projekt célja, hogy bebizonyítsa, egy lézerfegyver hatékonyan semlegesítheti az ellenséges rakétákat, gránátokat és aknalövedékeket.

Pat Shanahan, a Boeing Missile Defense Systems alelnöke és ügyvezetője szerint fontos lépés volt a szerződés megkötése, mivel a fejlesztés „az amerikai hadsereg nagyenergiájú lézerfegyver-projektjének egyik alapkövét képezi”.

„Ez a következő lépés egy olyan fegyverrendszer kifejlesztéséhez, amely teljesen átalakíthatja a harctéri küzdelmet” – tette hozzá.

Az elektronikusan gerjesztett, szilárd állapotú lézerfegyverek a US Army által vizsgált „irányított energiakibocsátású” technológiák közül csupán az egyik.

A kémiai lézerekkel már elérték a több megawattos teljesítményt, azonban ezek nagy mérete és óriási energiaigénye – folyamatos vegyianyag-utánpótlásra van szükségük – miatt nem túl hatékonyak. A szilárd állapotú fegyverek ugyan nem ilyen erősek – egyelőre – azonban kisebb méretük miatt ideálisak lehetnek a járműre szerelhető lézerek tekintetében.

Jelenleg a massachusetts-i Textron Systems és a Northrop Grumman dolgoznak szilárd állapotú lézerfegyveren az amerikai hadsereg megbízálása. Mindkét céggel 2005-ben kötöttek szerződést, melyeknek célja egy legalább 100 kilowatt teljesítményű fegyver kifejlesztése 2010-ig.

A Lawrence Livermore National Laboratory egy kutatócsoportjának már sikerült 67 kilowattot elérniük egy úgynevezett pulzáló SSL eszközzel. Ezek a fegyverek gyorsan kapcsolnak ki-be, ettől pulzálnak. Az amerikai hadsereg emellett szeretne egy állandó hullám (continuous wave – CW) lézert is kifejleszteni, amelyet folyamatosan bekapcsolva lehet működtetni.

Az ABL a kilövés utáni fázisban a
legveszélyesebb ballisztikus rakétákra
© Boeing
Ha a fejlesztések jól haladnak a Boeing további 50 millió dollár értékű megbízást kaphat a járműre szerelhető lézerek előállításához. A Northrop Grumman mellett ez a cég, valamint a Lockheed Martin is dolgozik a repülőre szerelhető lézerfegyveren (Airborne Laser – ABL).

Az ABL egy nagyenergiájú, kémiai alapú, oxigén-jód lézer (COIL), amelyet egy módosított 747-es teherszállító gépre szerelnének fel. Ezt az ellenséges ballisztikus rakéták megsemmisítésére használnák.

Hirdetés