Amerikai repülők zavarják a mobiltelefonokat Irakban
Egy a vietnámi háborúban megjelent repülőgéptípust most Irakban vetnek be. Az akkoriban a vadászgépek védelmét ellátó kisegítő repülők most a robbantásos merényleteket próbálják megakadályozni, a mobiltelefonok, garázsnyitok és egyéb elektronikus jeladók zavarásával.
A Prowlereket nemsokára a Growlerek váltják © AP |
A Prowlereket a vietnámi háború vége felé, majd később Koszovóban és az 1991-es Öböl-háborúban vetették be, hogy zavarják az ellenséges rádióadásokat, radarokat és légvédelmi osztagokat. A gépek most kisebb jeladókra, mobiltelefonokra és garázsnyitókra „vadásznak”, ugyanis a merénylők leggyakrabban ilyen eszközökkel hozzák működésbe pokolgépeiket.
„Amikor a Prowlerek a levegőben vannak, kevesebb robbantás történik” – nyilatkozta a Heraldnak David Woods, az amerikai haditengerészet századosa. „Olyan ez, mint egyfajta biztosítás.”
Woods, akit a haditengerészet egyik legtapasztaltabb Prowler-pilótája, úgy fogalmazott, kevesen értik meg az EA-6B-k küldetéseit, amelyeknek lényege, hogy a szövetségesek kihasználhassák az elektromágneses spektrumot, míg az ellenségnek ugyanerre ne legyen lehetősége. A Prowlerekbe annyi elektronikus hadviselést lehetővé tévő eszközt bezsúfoltak, hogy ezek a gépek jelentik az amerikai légierő egyik legértékesebb erőforrásait. Ezeket még közeli szövetségeseknek sem adják át, a pilóták kiképzését pedig szigorú titoktartással őrzik.
Az USA jelenleg 120 ilyen gépet tart fent, azonban katonai szakértők szerint a pilóták túlterheltek, a gépekre számtalan bevetés vár állandó jelleggel.
A Pentagon jelenleg négy kötelék Prowlert állomásoztat a Közel-Keleten, az egyik csoport a USS John C. Stennis, a másik pedig a Nimitz anyahajón, kettő pedig Irakban várja a parancsokat. Felszállás után 20 és 30 ezer láb közötti magasságban köröznek az ellenséges területek felett, ahol a rejtett pokolgépeket gyanítanak, láthatatlan elektromágneses hullámokat bocsátva ki. A gép farkában helyet foglaló technikusok figyelik a földi rádióforgalmat, s ha aktivitást éreznek, erősebb elektromágneses nyalábokkal árasztják el a célterületet, hogy leblokkolják a jeleket.
A Pentagon már megkezdte a kiöregedőben lévő Prowler-flotta lecserélését. Összesen mintegy 9 milliárd dollárt költenek 90 darab modernebb, Boeing F/A-18-as vadászgépre, amelyeket speciálisan az elektronikus hadviselésre alakítottak át. Az átszabott gépeket EA-18 G Growlernek nevezik, közülük kettő már megkezdte a tesztrepüléseket. Az első kötelékek 2009-ben állnak hadrendbe, s 2013-ig teljesen felváltják a Prowlereket. A későbbiekben aztán pilóta nélküli, robotrepülőkkel oldanák meg az ilyen feladatokat.