2005. augusztus. 09. 11:09 MTI Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 09. 11:19 Tech

Alacsonyabban nincs kondenzcsík a vadászgépek után

Német meteorológusok szerint csak kevéssel kellene csökkenteni a sugárhajtású gépek repülési magasságát ahhoz, hogy ne keletkezzenek kondenzcsíkok, amelyek hozzájárulnak a globális felmelegedéshez.

A nagy magasságban repülő sugárhajtású gépek kondenzcsíkjaiból pehelyfelhők, úgynevezett cirrus-felhők alakulnak ki, amelyek visszaverve a Föld felszínének sugárzását, hozzájárulnak az üvegházhatáshoz, a globális felmelegedéshez.

Eddig az egyetlen kondenzcsíkcsökkentő stratégia a repülési magasság leszállítása volt 10 ezer méterről 6 ezer méterre. Ott ugyanis nem olyan ritka és hideg a levegő, nincs annyira párával túltelítve, hogy a repülő motorok égéstermékének páratartalma azonnal kicsapódjon.

Az alacsony repülési magasság ötletéért nem lelkesednek a légitársaságok, mert a mai repülőmotorokat úgy tervezték, hogy nagy magasságban nyújtsák a legjobb teljesítményt, és a légi irányításra is nagyobb terhet róna a légi folyosók számának csökkenése. Az alacsony repülési magasság több üzemanyag fogyasztásával, nagyobb széndioxid kibocsájtással járna, vagyis a környezet más oldalról kerülne veszélybe.

Hermann Mannstein, az Oberpfaffenhofen székhelyű német légtérkutató központ meteorológusa léggömbös mérések alapján új javaslattal állt elő, amelyet a Transportation Research Part D. című amerikai tudományos folyóiratban ismertetett.

Mannstein és csapata a levegő relatív nedvességtartalmát mérte a magasság függvényében. Úgy tapasztalta, hogy a nedvességgel túltelített levegőréteg nem szokott 500 méternél vastagabb lenni. Ezt a réteget könnyen elkerülhetnék a repülőgépek, ha lenne olyan figyelőszolgálat, amely követné ennek a levegőrétegnek a helyzetét és az adatokat továbbítanák a pilótáknak, vagy ha a repülőgépeket felszerelnék érzékeny nedvességmérőkkel - ajánlja a német meteorológus.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.