Emberéleteket menthet a robotmedve
Az amerikai hadsereg egy olyan speciális robotot fejleszt, amelynek segítségével a sebesült katonák biztonságosan kimenekíthetők a harcterekről.
Épp csak nem brummog © Vecna Technologies |
A New Scientist magazin beszámolója szerint a BEAR fejét valóban egy barátságos mackóról mintázták, hogy a sokkos állapotban lévő sebesülteket megnyugtassa. Az értesülések szerint a robot tesztelését öt éven belül megkezdhetik.
A sebesültek ellátása elsődleges fontosságú a hadsereg számára, azonban sokszor alakul ki olyan helyzet, amikor a sérültek kimentésével további életek kerülnének veszélybe. Ekkor segíthet hatékonyan az álló helyzetben 180 centiméter magas BEAR, amely egy sor giroszkóp és számítógép által vezérelt motor segítségével akár rögös terepen is biztonságosan tud haladni. Felépítésének köszönhetően akár szűk folyosókra is befér, s hidraulikus karjaival akár egy mozdulattal 135 kilogrammot is fel tud emelni. Ez utóbbi azért lényeges, mert így megkímélhetik a sebesülteket a felesleges fájdalomtól.
A jelenlegi prototípus változat targoncához hasonlóan becsúsztatja a karjait a sérült alá, az újabb verziónak viszont már távolról vezérelhető kezei lesznek, amelyekkel szinte gyengéden tudják majd felemelni az áldozatokat.
A BEAR-t biztonságos távolságból irányítják, beépített kamerái és mikrofonjai segítségével pedig az operátor is mindent lát és hall, ami a robot környezetében történik.
A kifinomult egyensúlyozó rendszerének köszönhetően a BEAR a lépcsőkkel is boldogul, még akkor is, ha éppen sebesültet szállít.
„Nagy szükségét láttuk egy olyan robotnak, amely olyan terepen is boldogul, ahol eddig csak az emberek jutottak át” – nyilatkozta a BBC-nek Daniel Theobald, a BEAR-t kifejlesztő Vecna Technologies elnöke. „Ezek a gépezetek szerves részeit képezhetik majd a katonai egységeknek.”
Gary Gilbert, az amerikai hadsereg távgyógyítással és új fejlesztésekkel kapcsolatos kutatóközpontjának munkatársa szerint szándékosan választották a robot mackó-szerű vonásait.
„Nagyon fontos, hogy legyen valamilyen megnyugtató vonása az eszköznek, amikor a mentőakció zajlik” – magyarázta a szakember.
A BEAR robotokat a harcterek mellett egyéb feladatokra is használhatják a jövőben, például a nehéz betegek mozgatására a kórházakban.