2007. február. 05. 11:29 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 05. 11:29 Tech

Tapintást is érez robotkarjával egy amerikai nő

Amerikai sebészek találékonyságának köszönhetően egy hölgy, a bal karját elvesztő Claudia Mitchell újra tudja mozgatni műkezét, s a tapintást is újra érzi.

Jesse Sullivan és Claudia Mitchell
összecsapják robotkarjaikat
© AP
Todd Kuiken (Rehabilitation Institute of Chicago, USA) és munkatársai az amputált kar idegvégződéseit mellkasi izmokba ültették át, és ennek a "reinnervation" technikának köszönhetően az amputált kar idegei újra izmokat mozgatnak és érzik a tapintást is.
 
Claudia Mitchell sikertörténetét már a múlt évben bemutatták a sajtónak, de a szakmai részleteket csak most ismertették a Lancet angol orvosi folyóirat friss számában.
 
Claudia 24 éves korában egy motorbalesetben elvesztette bal karját. Öt hónappal később kapott egy műkart, de a protézist csak ritkán, kizárólag "kozmetikai okokból" vette fel, mert amúgy viselése kényelmetlen volt.
 
A karját irányító idegek nem sérültek meg, eljutottak az amputálás helyéig, csak nem volt, ami fogadja az agyból jövő ingereket. Todd Kuiken és munkatársai az idegvégződéseket átoperálták egy bal mell fölötti izomba.
 
Három hónappal később Claudia mellkasán megrándult az izom, amikor megpróbálta összecsukni hiányzó kezét vagy behajlítani hiányzó könyökét - az idegfunkciók kezdtek helyreállni.
 
További három hónap elteltével új műkart kapott, aminek érzékelői figyelték a mellkasi izmok rándulását, és a műkar belső számítógépe lefordította azt a megfelelő műveletekre. Azóta Claudia a mozdulatokra rágondolva, a mellkasát megérintve irányítani tudja protézisét, majdnem úgy mint annak idején az eredeti karját.
 
Kuiken csapata három másik beteget is ellátott már hasonló művégtaggal, de Claudia esetében próbálták először a szenzorikus idegvégződéseket is átoperálni a mellkasra.
hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.