Egy újonnan kifejlesztett robot kitalálja, hogy merre van a helyes út
Amerikai kutatók olyan robotokat fejlesztenek, amelyek ismeretlen környezetben korábban már bejárt útvonalak alapján megpróbálják kitalálni, hogy merre kell menniük.
Rájön, ha ismerős terepen jár © BBC |
A legtöbb mozgóképes robot egy SLAM nevű módszert használ (Egyidejű lokalizáció és feltérképezés – Simultaneous Localisation And Mappnig), ahol egy ismeretlen környezetben a gép számos szenzor segítségével letapogatja a körülötte lévő tárgyakat, miközben folyamatosan észben tartja saját pozícióját a térben.
Ez a technika azonban meglehetősen lassú, mert a robotnak rengeteg számítást kell elvégeznie, hogy a helyzetét pontosan meg tudja határozni. Emellett nem mentes a hibalehetőségektől sem. Az indianai Purdue egyetem kutatója azonban elhatározták, hogy változtatnak a módszeren.
A robotok egy kétdimenziós térképet készítenek az őket körülvevő világról, azonban, ha egy ismeretlen részre tévednek, először átnézik az adatbázisukat, hogy találkoztak-e már hasonló helyzettel. Ehhez egy lépésről lépésre történő problémamegoldó algoritmust használnak.
“Ha a robot egy új helyre érkezik, először felteszi magának a kérdést: “láttam én már ilyesmit korábban?””- magyarázta George Lee professzor, a kutatás vezetője. “Ha hasonlóságot talál az adatbázisában, akkor már tudja, hogy nem kell újra letapogatnia a szobának ezt a sarkát, ezzel pedig időt takarít meg, hogy új helyszíneket fedezhessen fel.”
A szakember hozzátette, a robotok navigációja hasonló az emberi tájékozódáshoz, amely során egyfajta mentális térképet építünk fel magunkban, ahol az ismerős objektumok alapján tájékozódunk.
A fejlesztő csapat először virtuális labirintusokban és irodákban tesztelte az algoritmust. A számítógépes model szerint a robotok, SLAM-et használó “kollégáikhoz” képest csupán a terep kétharmadát kellett, hogy bejárják. Az egyetem irodáiban végzett éles teszten pedig az is kiderült, hogy a hibalehetőségek száma is kevesebb. A professzor azonban elismerte, hogy a tecnhológiának megvannak a maga korlátai.
“Beltéri terepen egészen jól működik, a szabadban viszont, ahol kevesebb az ismétlődés, nem produkál annyira jó eredményeket” – magyarázta Lee. Az amerikai védelmi minisztérium azonban élénken érdeklődik a technológia iránt, többek között önjáró autókat is fejlesztenek.