Szívbillentyűt növesztettek őssejtből
Brit tudósoknak a világon elsőként sikerült őssejtekből az emberi szív egy darabját létrehozniuk. A kutatás vezetője szerint tíz éven belül lehetővé válik, hogy akár egy teljes szívet növesszenek a módszer segítségével.
URLguru |
Sir Magdi a Guardiannek nyilatkozva úgy fogalmazott, egy évtizeden belül az orvosok képesek lesznek az őssejtekből akár egy teljes szívet is előállítani. A fizikusokból, gyógyszerészekből, orvosokból és sejtbiológusokból álló kutatócsoport már tíz éve dolgozik a projekten.
A szakemberek szerint ez a kutatás hatalmas lépést jelent a teljes szervek transzplantációs műtétekre történő növesztéséből. Az őssejtek segítségével a kutatók bármilyen típusú sejtet, szövetet elő tudnak majd állítani. Az orvosok szerint, ha feltérképezik ezeknek a sejteknek a képességeit, különféle szövetek pótlására, javítására, illetve betegségek gyógyítására használhatják majd. Korábban sikerült már őssejtek segítségével ínszalagokat, porcokat és húgyhólyagot növeszteni, ezek azonban kevésbé összetett felépítésűek.
Sir Magdi és kutatócsoportja a szívátültetésre váró páciensek érdekében kezdte el kutatásait, mivel a szívdonorok száma meglehetősen csekély. A projekt során csontvelőből nyertek ki őssejteket, amelyeket azután szívbillentyű-sejtekké alakítottak át. Ezeket a sejteket utána egy kollagénből képzett alátétre ültették, ahol három centiméter átmérőjű billentyűket alakítottak ki. Az év során később ezeket a billentyűket kísérleti állatokba, birkákba és sertésekbe ültetik be, hogy teszteljék hatékonyságukat.
„Nagy kihívás ez a projekt, de nem lehetetlen” – magyarázta a professzor. „Szerintem egy évtizeden belül elérjük a célunkat.