Hajtüszőkből nyert őssejtekkel gyógyíthatnak
Amerikai kutatók egy újabb őssejt-forrásra bukkantak, ezúttal a fejbőrben. Az itt található felnőttkori őssejtek az embrionális őssejtekhez hasonlóan megőrizték differenciálódási képességüket - vagyis többféle sejtté, idegsejtté is képesek alakulni -, s a már kidolgozott eljárásokkal tenyészthetők is.
Dr. Xiaowei Xu, a Pennsylvania Egyetem orvosi karának munkatársa a fejbőrben, a hajtüszők duzzanataiban az eddig ismert két specializálódott őssejt típuson kívül egy harmadikat is talált, amely az embrionális őssejtekhez hasonlóan jobb alkalmazkodóképességgel rendelkezik. A kutató a felfedezésről az Amerikai Kutató Patológus Társaság American Journal of Pathology című tudományos folyóiratában számolt be.
A sejteket, amelyeket úgy kerestek meg, hogy az élő emberi bőrszövetet citokeratin 15-tel festették meg, az embrionális őssejtek tenyésztésénél bevált módszerekkel tenyésztették. Ha az így nyert őssejtek gyógyászati alkalmazása az állatkísérletek és az emberi tanulmányok során biztonságosnak és hatékonynak bizonyul, lehet, hogy a hajtüszőkből kitenyésztett őssejtekkel gyógyítják majd az idegek, illetve a gerincvelő sérüléseit, vagy a Parkinson-kórt.