2005. december. 14. 11:49 Panoráma Utolsó frissítés: 2005. december. 14. 11:50 Tech

Az aludttej jótékony hatása az idegsejtekre

Orosz biológusok szerint az aludttej valószínűleg segít az idegek regenerálódásában, s az bizonyossá vált, hogy a bélrendszer mikroflórájának zömét adó tejsav baktériumok anyagcseretermékei segítik az osztódó idegsejtek differenciálódását.

Az Orosz Tudományos Akadémia I. M. Szecsenov nevét viselő Evolúciós Fiziológiai és Biokémiai Intézetének munkatársai szerint az emberben megtelepedő mikroflóra jobban befolyásolja a szervezet működését, mint eddig feltételezték.

Az emésztő traktusban, a légzőrendszerben, a nemi szervekben valamint a bőrön megtelepedő mikroorganizmusok a hámsejteken keresztül részt vesznek a szervezet anyagcseréjében. A mikroflóra összetételét helyesen korrigálva bizonyos bajokból meg lehet gyógyítani embereket, ezért sokan kutatják a mikroorganizmusok gyógyászati tulajdonságait, a gyomorra és a bélrendszerre gyakorolt hatását.

A szentpétervári kutatók szerint a bélben tanyázó baktériumok anyagcseretermékei a legizgalmasabbak, mivel ezek – a baktériumokból eltérően – elhagyhatják a bélrendszert, és más szervekre vagy testszövetekre is hatást gyakorolhatnak. A kutatást az emberben található mikroflóra legfontosabb szereplőivel, a tejsav baktériumokkal kezdték, mivel ezek sok fiziológiai folyamatban részt vesznek.

Növekedési hormon jelenlétében a lekerekített idegsejtek meghatározott neuronformát vesznek fel, abbahagyják az osztódást és nyúlványokat – neuritokat – növesztenek. A tenyészethez aludttejet adtak, majd a vizsgált sejteket 20 óra elteltével külön választották, és tiszta tápoldatban 30 napig tenyésztették.

Még az igen legyengített – 0,03 százalékos – aludttej oldat is elég volt ahhoz, hogy a nem differenciálódott sejtek nyúlványokat (neutritokat) kezdjenek növeszteni. A megfigyelt időszakban a kinövések egyre hosszabbak lettek, és sejtek külsőleg, illetve biokémiailag egyre hasonlóbbakká váltak a neuronokhoz.

Feltételezik, hogy a differenciálódást a tejsavbaktériumok valamelyik anyagcsereterméke váltotta ki. A baktériumok hatására megnőtt a vizsgált idegsejtekben a kálium ion-koncentráció, s így azt sem lehet kizárni, hogy éppen emiatt kezdtek neuronná differenciálódni – írta az Orosz Tudományos Akadémia folyóirata.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.