2005. május. 02. 11:56 Panoráma Utolsó frissítés: 2005. május. 02. 12:01 Tech

Gyógyítani fognak a baktériumokkal épített biocomputerek

Amerikai kutatók megalkották a biocomputert. A baktériumalapú „számítógép" ugyan aligha lesz képes bonyolult számítások elvégzésére, de sikerrel alkalmazhatják sérült szövetek célzott helyreállítására.

A Princetoni Egyetem kutatói génmanipuláció segítségével olyan baktériumtörzseket alkottak, amelyeket „megtaníthatók" egyszerű matematikai algoritmusokra, valamint a jelváltásra. Ron Weiss és munkatársai egy előzetesen megalkotott plazmid segítségével „átszerkesztették" az Escherichia Coli mikroorganizmus genetikai kódját. (A baktériumokban és egyes élesztőgombákban lévő plazmid – egy DNS-gyűrű – segítségével a mikroorganizmusok a kromoszómáktól függetlenül képesek a reprodukcióra).

A biocomputer számára a lehető legegyszerűbb programot választották: a mikroorganizmusoknak pirosról zöldre, vagy fordítva kellett változtatniuk színüket attól függően, hogy milyen színben pompáznak a szomszédos baktériumok.

Ez elegendőnek bizonyult bonyolult ábrák létrehozásához, ahol az egysejtű mikroorganizmusok töltötték be a pixelek – kétdimenziós, nem osztható önálló képelemek – szerepét.

A tudósok szerint a „programozott" baktériumok sokkal többre képesek. A kutatást irányító Ron Weiss szerint legfeljebb öt év szükséges ahhoz, hogy „megtanítsák" ezeket a mikroorganizmusokat jelezni a szervezetet megtámadó vírusos, vagy bakteriális fertőzésről.

A későbbiekben a „biocomputereket" olyan területeken alkalmazhatják, ahol a szokásos sebészeti módszerekkel, eszközökkel az orvosok semmire sem mennek. A lehetséges hasznosítás példájaként az idegszövetek regenerálását említik „programozott" baktériumok segítségével. Amennyiben ez megvalósulna, a módszer új reménnyel kecsegtetné a megbénult betegeket.