2006. július. 26. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. július. 26. 16:42 Hét nap

BUSH ŐSSEJTVÉTÓJA

A washingtoni képviselőházban a múlt szerdán nem volt meg a kétharmados többség ahhoz, hogy felülbírálják a George W.

A washingtoni képviselőházban a múlt szerdán nem volt meg a kétharmados többség ahhoz, hogy felülbírálják a George W. Bush amerikai elnök által az őssejtkutatások szövetségi támogatását engedélyező törvényjavaslatra kimondott vétót, noha a republikánusok egy része is az amúgy kisebbségben lévő és a kezdeményezést pártoló demokratákkal voksolt. Bush a hivatali ideje alatt ebben a témában élt első alkalommal az alkotmányban biztosított vétójogával. A Fehér Ház adatai szerint 141 esetben az ezzel való fenyegetés is elég volt ahhoz, hogy a republikánus többségű törvényhozásban a számára elfogadható döntés szülessen, több száz alkalommal pedig az elnök különvéleménnyel tartotta fönn magának a jogot az eltérésre az aláírt törvényektől. Bush 2001-ben tiltotta meg, hogy szövetségi pénzzel támogassák az embriókból kinyert őssejteket. A döntésében morális elvekre hivatkozó elnökkel szemben a több betegség gyógyításában is ígéretesnek tartott őssejtkutatásokat támogatja a republikánusok több prominense és a két éve elhunyt Ronald Reagan volt elnök özvegye is. Az Európai Unióban is vita alakult ki a kérdésről, ám a kutatásért felelős miniszterek hétfőn Brüsszelben kompromisszummal jóváhagyták, hogy a 2007-2013-as időszakban 50 millió euróval támogassák a kutatásokat. A kisebbségben maradt Ausztria, Litvánia, Lengyelország, Málta és Szlovákia nem tudta megakadályozni, hogy a mesterséges megtermékenyítésre szánt, ám a méhbe végül be nem ültetett embriókkal folytatódhassanak a kísérletek.

hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.