2006. július. 26. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. július. 26. 16:42 Hét nap

BUSH ŐSSEJTVÉTÓJA

A washingtoni képviselőházban a múlt szerdán nem volt meg a kétharmados többség ahhoz, hogy felülbírálják a George W.

A washingtoni képviselőházban a múlt szerdán nem volt meg a kétharmados többség ahhoz, hogy felülbírálják a George W. Bush amerikai elnök által az őssejtkutatások szövetségi támogatását engedélyező törvényjavaslatra kimondott vétót, noha a republikánusok egy része is az amúgy kisebbségben lévő és a kezdeményezést pártoló demokratákkal voksolt. Bush a hivatali ideje alatt ebben a témában élt első alkalommal az alkotmányban biztosított vétójogával. A Fehér Ház adatai szerint 141 esetben az ezzel való fenyegetés is elég volt ahhoz, hogy a republikánus többségű törvényhozásban a számára elfogadható döntés szülessen, több száz alkalommal pedig az elnök különvéleménnyel tartotta fönn magának a jogot az eltérésre az aláírt törvényektől. Bush 2001-ben tiltotta meg, hogy szövetségi pénzzel támogassák az embriókból kinyert őssejteket. A döntésében morális elvekre hivatkozó elnökkel szemben a több betegség gyógyításában is ígéretesnek tartott őssejtkutatásokat támogatja a republikánusok több prominense és a két éve elhunyt Ronald Reagan volt elnök özvegye is. Az Európai Unióban is vita alakult ki a kérdésről, ám a kutatásért felelős miniszterek hétfőn Brüsszelben kompromisszummal jóváhagyták, hogy a 2007-2013-as időszakban 50 millió euróval támogassák a kutatásokat. A kisebbségben maradt Ausztria, Litvánia, Lengyelország, Málta és Szlovákia nem tudta megakadályozni, hogy a mesterséges megtermékenyítésre szánt, ám a méhbe végül be nem ültetett embriókkal folytatódhassanak a kísérletek.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.