Őssejtekből növesztettek műmájat
Első ízben sikerült brit kutatóknak mini emberi műmájat alkotniuk köldökzsinór-vérből nyert őssejtek felhasználásával.
A komoly tudományos vívmányt a keddi bejelentés szerint a Newcastle-i Egyetem kutatócsoportja érte el. A kutatást vezető két professzor, Nico Forraz és Colin McGuckin mindazonáltal igyekezett hangsúlyozni: egyelőre aprópénz-érmének megfelelő méretű sejtcsoportról van szó, és még legalább tíz év, mire a most a kidolgozott módszerrel teljesen kifejlett, beültetésre alkalmas emberi májat, illetve egyéb szerveket lehet majd alkotni.
A két szakértő szerint az eddig elért eredmény egyebek mellett arra alkalmas, hogy bizonyos gyógyszereket és hatóanyagokat emberi és állatkísérletek helyett az így nyert mesterséges szervrészeken próbáljanak ki.
Ennek jelentőségét mutatja az a katasztrofálisan elsült angliai gyógyszerkísérlet, amelyet tavasszal akartak elvégezni hat önkéntesen. A TGN 1412 munkanevű szert a német gyártó reumatikus gyulladások, illetve a leukémia mellékhatásai ellen szánta, de a próbára jelentkező hat önkéntes - akiknek a cég fejenként kétezer fontot ígért a részvételért - az adagolás kezdete utáni első percekben horrorfilmbe illő allergiás testi tüneteket produkált, és mindannyiukat életveszélyes állapotban szállították egy londoni kórházba.
Többen közülük helyrehozhatatlan szervi károsodásokat szenvedtek - egyiküknek például fokozatosan elhalnak kéz- és lábujjai -, és néhányuknak az orvosok nyíltan megmondták, hogy nem számíthatnak hosszú életre.