Kétségbe vonják az agykárosodás őssejtes gyógyítását
Tímea, a koraszülött magyar kislány csodálatos kínai gyógyulásáról szóló hírt kétkedéssel fogadta Dr. Masszi Tamás, az Országos Gyógyintézeti Központ osztályvezető főorvosa.
Masszi doktor kifejtette, a tudomány mai állása szerint a központi idegrendszeri károsodások aligha gyógyíthatók őssejt-beültetéssel.
Az egyik napilap cikke szerint Tímea tavaly júliusban hat hónapra született, s mint ez a sérülékeny koraszülötteknél oly gyakori, szélütést szenvedett. A kislány, akinél komoly agykárosodás alakult ki, fél oldalára megbénult.
Szülei az interneten találtak rá arra a kínai orvosra, aki vállalkozott a gyerek gyógykezelésére, Tímea októbertől kezdve két hónapon át infúzióban kapta az ottani sejtbankból származó őssejteket. A terápia eredményeként a gyermek állapota jelentősen javult, mozgékonnyá, érdeklődővé vált. Szülei reményei szerint a következő kezelés, amelyre hamarosan sor kerül, további javulást eredményez.
Dr. Masszi Tamás meggyőződése szerint a kérdéssel foglalkozóknak szakfolyóiratokban már találkozniuk kellett volna a Tímeánál alkalmazott eljárással.
"Folynak őssejt-terápiás állatkísérletek. Arra is volt precedens, hogy csontvelő-átültetésen átesett betegeknél haláluk után a boncolásnál az agyban észleltek a donortól származó sejteket. A tudomány mai állása szerint azonban még álom, hogy az agykárosodást hemopoetikus, vagyis a vérképzőszervekből származó őssejtekkel gyógyítsák" - mondta.
Ami a koraszülött kislányt illeti, a főorvos szerint kontroll hiányában nehéz megmondani, hogy valóban az őssejt-terápiának köszönhetők-e az eredmények, Tímea állapota ugyanis spontán módon is gyógyulhatott.