Plázs hvg.hu

Sok ellenségük lett az otthon szülő nőknek

Most először készült átfogó kutatás a hazai otthon szülésről. Kiderül például, milyen feltételekkel lehetett kórházon kívül világra hozni egy gyermeket az elmúlt húsz évben. A Varró Gabriella szociológus által vezetett felmérés más furcsaságokat is leleplez.

Itthon Dreissiger Ágnes

Egymilliárd a semmire? Kezdődik a parlagfűszezon

Napokon belül megkezdődik a szenvedése annak a nagyjából 1,8 millió embernek, akik parlagfűre allergiások. A problémát mindenki régóta ismeri, pénz is van rá, mégsem javul a betegek életminősége.

Plázs hvg.hu

Miért akar mindenki pszichológus lenni?

Nem mondunk azzal semmi újat, hogy egyre több a lelki beteg, és szerencsére az olyan páciens is, aki nem ódzkodik attól, hogy szakértői segítséget kérjen. De azzal már sokkal inkább, hogy a pszichológusoknak sincs aranyéletünk, legalábbis, ami a megélhetésüket illeti. Ennek ellenére évek óta töretlen a pszichológus képzés népszerűsége.

Plázs hvg.hu

H1N1: több lehet a halálos áldozat

Az elmúlt szezonban 130 halálos áldozata volt itthon a H1N1 influenzavírusnak, amely nem tűnt el, idén a B vírussal együtt már 12 embernél – közöttük gyermekeknél és fiataloknál – okozott halálos fertőzést. Világjárványok az eddigi tapasztalatok szerint körülbelül negyven évente fordulnak elő. A lakosság természetes, illetve mesterségesen szerzett immunitása – egy-egy évi fellángolás mellett – a hetvenes évek végétől erősödött, így a járványok mérete és áldozataik száma is csökkent.

Tech hvg.hu

AIDS-ellenes küzdelem: lassan, de biztosan?

Közel három évtizede felfedezett betegség világszerte mintegy hatvanmillió embert fertőzött már meg és 25 millió halálos áldozatot követelt. Működőképes gyógyszer egyelőre nincs, azonban a legutóbbi szakmai AIDS-csúcs eredményei a korábbi szenzációsnak titulált bejelentéseknél reménykeltőbbek: bár megelőzni még mindig nem tudjuk a fertőzést, a legtöbb HIV-pozitív páciensnek a közeli jövőben már elérhető lehet olyan szer, amelynek segítségével szinte teljes életet élhetnek. Összeállításunkból kiderül, hol tart napjainkban a harc a „megállíthatatlan gyilkos” ellen.

Tech hvg.hu

Agyunk a legprecízebb, egyben legpontatlanabb időmérő

Honnan tudjuk, mennyi az idő? Hogyan tudjuk megmondani, hogy mennyi időt töltöttünk valahol, anélkül, hogy ránéznénk az óránkra? Miért tűnik ugyanannyi idő egy pillanatnak, vagy akár hosszú óráknak, attól függően, hogy mit csinálnunk? Agyunk időérzékelő rendszere az emberi szervezet egyik legösszetettebb és legérdekesebb része, amelynek teljes működését még a kutatók sem ismerik pontosan.

Plázs Medipress

Hatásosak a sokkoló fotók a cigarettásdobozokon?

Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerengedélyezési hivatal (FDA) nemrég új képeket tervezett a cigarettásdobozokra, amelyek szándékaik szerint elrettentik az embereket a dohányzástól. De mennyire hatásosak az ilyen kampányok?

Tech hvg.hu

Jobboldali provokátor átverése volt az online abortusz-szavazás

Óriási vihart kavart egy amerikai házaspár weboldala, akik az internetezők segítségével szerették volna eldönteni, hogy születendő gyermeküket elvetessék-e vagy sem. Az egyik ismert legendavadász oldal szerint mostanra bizonyossá vált: csupán online átverésről volt szó. A szerző egy amerikai internetes körökben jól ismert jobboldali provokátor.

Plázs hvg.hu

Hogyan harcol az immunrendszerünk?

Vírusok, baktériumok, gombák, élősködők, hogy csak néhány veszélyforrást említsünk, ami a természetben leselkedik ránk. Az, hogy a különböző kórokozók mégis csak néha képesek kisebb-nagyobb bajt okozni, azt szervezetünk immunrendszerének köszönhetjük, ami gyorsan és hatékonyan áll ellen a bajt okozó fertőzéseknek, bbámulatos és különös működése sok bajtól óv meg minket. Ám néha ez a védelem is meggyengülhet.